Sztuka tworzona przez sztuczną inteligencję: Colearn Paint

Osoby, do których nie przemawiają zwykłe NFT (tworzone przez amatorów lub cenionych artystów) powinny zapoznać się z pracami tworzonymi przez sztuczną inteligencję.

Fetch.ai uruchamia nową platformę NFT Colearn Paint, która ma usprawnić tworzenie i handel cyfrowymi przedmiotami kolekcjonerskimi tworzonymi przez AI.

Sztuczna inteligencja tworzy sztukę

Platforma Colearn Paint pozwala użytkownikom uczestniczyć w tworzeniu NFT przez sztuczną inteligencję. Cały proces bazuje na uczeniu maszynowym. Według CEO Fetch.ai Humayuna Sheikha algorytm został zaprojektowany w taki sposób, aby tworzone przez niego NFT były abstrakcyjnymi pracami.

Jak tworzyć NFT na Colearn Paint?

Osoby, które chciałyby wziąć udział w tworzeniu NFT, będą musiały przejść przez trzy etapy. Pierwszym z nich jest licytacja holenderska, która polega na… stopniowym obniżaniu ceny. Początkowa kwota jest co jakiś czas obniżana aż do momentu, w którym ktoś zdecyduje się na zakup, co automatycznie przerywa aukcję (takie rozwiązanie sprawdza się na przykład przy asortymencie, którzy może się szybko zepsuć, a dotychczasowy właściciel musi się go za wszelką cenę pozbyć). W tym przypadku licytacja holenderska związana jest również z procesem maszynowego uczenia się.

Drugim etapem jest wprowadzenie wzoru losowości („randomness pattern”) przez zwycięzcę licytacji i wybranie jednej z prac zaproponowanych przez sztuczną inteligencję.

Ostatnim krokiem jest stworzenie NFT z wykorzystaniem nowej pracy i sprzedaż cyfrowego dzieła. Uzyskany wówczas zysk zostanie podzielony pomiędzy użytkowników, którzy przyczynili się do powstania NFT.

Opinie na temat NFT

Wykorzystanie nowych technologii do tworzenia abstrakcyjnych dzieł to ciekawy pomysł, zwłaszcza że już sama idea niewymienialnych tokenów przenosi sztukę na inny poziom. Stopniowo zaczynają zdawać sobie z tego sprawę również największe firmy, które nie tylko tworzą własne NFT (Kolekcja NFT z okazji 200 rocznicy urodzin Louisa Vuittona), ale też inwestują w takie dzieła setki tysięcy dolarów (Niecodzienny zakup Visa: NFT CryptoPunk).

Jeżeli wciąż nie rozumiesz fenomenu niewymienialnych tokenów NFT | Brak wiedzy na ten temat może Cię drogo kosztować (ale na szczęście zawsze możesz skorzystać z naszego poradnika).

Komentarze