Sztuka i pieniądz | Pascal Boyart otrzymał 50 000 złotych darowizny w Bitcoinie

pboy-art.com

Sztuka przechodzi kolejny etap rozwoju, rewolucja cyfrowa i tego aspektu ludzkiej działalności nie pominęła. Z tym, z czym mamy dziś do czynienia to stokenizowana sztuka. Jednym z jej przedstawicieli jest niejaki Pascal Boyart, paryski artysta. 

Sztuka na blockchainie

Pascal Boyart to artysta, o którym mieliśmy przyjemność już pisać na łamach naszego serwisu (“Bitcoin Easter Egg”). W skrócie: “PBOY” – jest malarzem, graficiarzem rzemieślnikiem, artystą, ciężko to określić, acz na pewno jest bitcoinowym entuzjastą.

Boyart słynie z tego, że przy swoich freskach tworzonych w różnych dzielnicach Paryża zamieszcza QR kod z adresem portfela BTC. Między innymi dzięki darowiznom przekazywanym na ten portfel przez ludzi, jest w stanie dalej pełnić swą artystyczną powinność i tworzyć kolejne murale.

Zaledwie dzień temu PBOY podsumował ilość darowizn, jakie otrzymał od wspierających. 1,2 BTC (ok. 50 000 PLN) – tyle zebrał Pascal poprzez wpłaty bitcoin QR kod zamieszczonych na pięciu ulicznych freskach, nad którymi pracował od dwóch lat.

Artysta odpowiada przede wszystkim na bieżące wydarzenia w kraju, Europie i na świecie. Oto jeden z trzycyfrowej kolekcji fresk “Delacroix vs ECB”:

PBOY, co nie jest tajemnicą, wzoruje się na dziełach XIX-wiecznego francuskiego malarza Eugène Delacroix, któremu również poświęca należyte miejsce w swoich pracach.

Sztuka tokenizacji

Nasz kryptowalutowy artysta-malarz nie tylko pobiera darowizny, ale również zaklina je w swoich dziełach. A każdy, kto jest odpowiednio bystry, może rozszyfrować w jego pracach klucz prywatny, który daje dostęp do obiecanych wcześniej bitcoinów. Ot, niewinna rozrywka.

Boyart wykorzystuje technologię bitcoin i blockchain do jeszcze jednego celu – sprzedaż stokenizowanej sztuki. 

https://twitter.com/pascalboyart/status/1172112448121450496?s=20

Pamiętacie CryptoKitties? Na podobnej zasadzie (tokeny ERC-721) funkcjonują stokenizowane dzieła Pascala. W oparciu o blockchain Ethereum i na zdecentralizowanych portalach aukcyjnych, takich jak OpenBazaar czy OpenSea możecie zakupić jego prace. Unikalne i niemożliwe do skasowania, jak to często i szybko bywa w przypadku murali, które są w końcu zamalowywane i zapomniane.

Artystów takich jak PBOY jest znacznie więcej, jeśli macie chęć dowiedzieć się więcej o stokenizowanej sztuce, Pascalu, czy innych krypto-artystach, napiszcie o tym w komentarzach poniżej. Zapraszamy!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze