Bitcoin Easter Egg – Na ile Bitcoin wsiąkł w popkulturę?

1 106
Wiecie czym jest Easter Egg? To ukryta, zaszyfrowana, często niejednoznaczna wiadomość nawiązująca do innych treści. Easter Eggs można znaleźć w wielu interaktywnych produktach, grach, filmach, aplikacjach itd. Bitcoin również doczekał się przeróżnych Easter Eggs, mniej lub bardziej zabawnych, ukrytych w kodach programowych, jak i na paryskich muralach.Bitcoin Easter Egg

Z okazji Świąt Wielkanocnych, chcielibyśmy Wam przedstawić zagadnienie, które nijak odnosi się do obecnych Świąt, z wyjątkiem nazwy – Easter Eggs.

Easter Eggs są wszędzie, zaszczepiane przez twórców swoich produktów czy dzieł na całym świecie, często odkrywane po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Ukrywane w ten sposób wiadomości są swoistym “mrugnięciem oka” twórców w stronę konsumentów, a zwłaszcza dociekliwych fanów. Większość osób, które spotkałem zwykle kojarzy Easter Eggs z grami komputerowymi i słusznie, tam sprawdza się to znakomicie i ma szerokie pole do popisu. Pierwszym komputerowym Easter Egg było “Adventure”.

Dziś jednak zajmiemy się kryptowalutowymi i bitcoinowymi Easter Eggs a jest ich niemało. Sprawdźcie sami.

Blok 0

Pierwszy Bitcoin Easter Egg zapewne już znacie, ponieważ odnosi się on do bloku 0 (zero) bądź też Genesis. Napisaliśmy o nim więcej w związku z 10-leciem Bitcoina.

Otóż w kodzie Bitcoina, niejaki twórca Satoshi Nakamoto ukrył dokladnie taką wiadomość:     

// txNew.vin[0].scriptSig = 486604799 4 0x736B6E616220726F662074756F6C69616220646E6F63657320666F206B6E697262206E6F20726F6C6C65636E61684320393030322F6E614A2F33302073656D695420656854


Nic Wam to nie mówi? Nie dziwne, bo Satoshi ukrył tekst za heksadecymalną maską. Nic trudnego, wystarczy przekonwertować ciąg zaczynający się od “736” na tekst i tak oto jawi się nam treść, napisana od tyłu:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banksInterpretację przekazu twórcy pozostawiam w waszych rękach, jednak nie ma raczej wątpliwości, że chodzi o sytuację finansową z 2008 r.

Google Home

Głos Satoshiego w jednym ze sprzętów od Google – Google Home.

Podczas bańki krypto w grudniu 2017 r. ktoś odkrył, że asystent google w Google Home po użyciu odpowiednich sekwencji słów przywoła Satoshiego Nakamoto. Wystarczy powiedzieć asystentowi – “Okay, let’s get Mr Satoshi”, głos odpowie – “Hi, I’m Mr Satoshi”, „Which digital currency are you trying to check?”.

Odpowiadając mianem którejkolwiek z popularniejszych kryptowalut, sprawdzimy jej kurs w czasie rzeczywistym.

Sztuka

Kolejne Bitcoin Easter Eggs znajdziemy w sztuce, na obrazach, muralach i puzzlach.

W 2015 roku użytkowniczka Twittera kryjąca się pod pseudonimem @coin_artist namalowała obraz oparty na puzzlach. Oblicze obrazu skrywało dostęp do portfela bitcoinowego, który zawierał dokładnie 4,87 BTC. Mówię w czasie przeszłym, ponieważ zagadkę rozszyfrowano dopiero po blisko 3 latach!Nieco szybciej rozpracowany Bitcoin Easter Egg miał miejsce w Paryżu, na początku 2019 roku. Powstał wówczas fresk stworzony przez artystę Pascala Boyarta (PBOY) w związku z protestami Yellow Vest. Nagroda (0,26 BTC, w ten czas $1 000) zniknęła z portfela ukrytego za fasadą obrazu już po tygodniu od namalowania fresku. Warto dodać, że to dzieło jest modernistyczną reinterpretacją obrazu francuskiego malarza Eugène Delacroix p.t. “Wolność wiodąca lud na barykady” z 1830 r.Andy Bauch również ukrywa Bitcoiny w swoich pracach, tym razem skonstruowanych z klocków LEGO. Spróbujecie rozszyfrować?

 

View this post on Instagram

 

Bitcoin Initially Valued at $40, 2,304 #LEGO pieces, 15 x 15 inches, 2016

A post shared by Andy Bauch (@andybauch) onBitcoin DNA

Na Światowym Forum Ekonomicznym w 2015 r. Nick Goldman wygłaszał prezentację na temat użycia DNA w celu przechowywania informacji. Po prezentacji rozdał probówki DNA, które zawierały zaszyfrowany klucz prywatny do portfela bitcoinowego z 1 BTC.

Pewien student z Belgii odkrył wiadomość i instrukcje prowadzące do obiecanego Bitcoina. Zgodnie z wieścią sprzedał go, urządził imprezę i zainwestował w sprzęt DNA.

Gra komputerowa

Ostatni Easter Egg, o którym chciałbym Wam opowiedzieć jest również ukrytym kluczem prywatnym zawierającym Bitcoiny. Tym razem w grze komputerowej a konkretnie w No Man’s Sky.

Jon Creasy, kryptowalutowy doradca wraz z bratem ukryli drobne części bitcoinów na dwóch planetach w grze. Dostanie się do nich wymaga znalezienia korespondencji Communications Stations, gdzie każda zawiera część nagrody. Bracia mówią, że w przyszłości będą zamieszczać o wiele więcej Bitcoin Easter Eggs w No Man’s Sky i nie tylko. Powiadają oni, że właśnie tak mogą przyczynić się do wzrostu adopcji krypto.

Ponadto dla fanów Easter Eggs w grach komputerowych polecam program System Error, tworzony przez ekipę Arhn.eu.Który Bitcoin Easter Egg Was najbardziej zaskoczył? Znacie inne poukrywane krypto wiadomości? Czekamy na wasze komentarze poniżej.

Komentarze