Bitcoin Easter Egg – Na ile Bitcoin wsiąkł w popkulturę?

Wiecie czym jest Easter Egg? To ukryta, zaszyfrowana, często niejednoznaczna wiadomość nawiązująca do innych treści. Easter Eggs można znaleźć w wielu interaktywnych produktach, grach, filmach, aplikacjach itd. Bitcoin również doczekał się przeróżnych Easter Eggs, mniej lub bardziej zabawnych, ukrytych w kodach programowych, jak i na paryskich muralach.Bitcoin Easter Egg

Z okazji Świąt Wielkanocnych, chcielibyśmy Wam przedstawić zagadnienie, które nijak odnosi się do obecnych Świąt, z wyjątkiem nazwy – Easter Eggs.

Easter Eggs są wszędzie, zaszczepiane przez twórców swoich produktów czy dzieł na całym świecie, często odkrywane po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Ukrywane w ten sposób wiadomości są swoistym “mrugnięciem oka” twórców w stronę konsumentów, a zwłaszcza dociekliwych fanów. Większość osób, które spotkałem zwykle kojarzy Easter Eggs z grami komputerowymi i słusznie, tam sprawdza się to znakomicie i ma szerokie pole do popisu. Pierwszym komputerowym Easter Egg było “Adventure”.

Dziś jednak zajmiemy się kryptowalutowymi i bitcoinowymi Easter Eggs a jest ich niemało. Sprawdźcie sami.

Blok 0

Pierwszy Bitcoin Easter Egg zapewne już znacie, ponieważ odnosi się on do bloku 0 (zero) bądź też Genesis. Napisaliśmy o nim więcej w związku z 10-leciem Bitcoina.

Otóż w kodzie Bitcoina, niejaki twórca Satoshi Nakamoto ukrył dokladnie taką wiadomość:     

// txNew.vin[0].scriptSig = 486604799 4 0x736B6E616220726F662074756F6C69616220646E6F63657320666F206B6E697262206E6F20726F6C6C65636E61684320393030322F6E614A2F33302073656D695420656854


Nic Wam to nie mówi? Nie dziwne, bo Satoshi ukrył tekst za heksadecymalną maską. Nic trudnego, wystarczy przekonwertować ciąg zaczynający się od “736” na tekst i tak oto jawi się nam treść, napisana od tyłu:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banksInterpretację przekazu twórcy pozostawiam w waszych rękach, jednak nie ma raczej wątpliwości, że chodzi o sytuację finansową z 2008 r.

Google Home

Głos Satoshiego w jednym ze sprzętów od Google – Google Home.

Podczas bańki krypto w grudniu 2017 r. ktoś odkrył, że asystent google w Google Home po użyciu odpowiednich sekwencji słów przywoła Satoshiego Nakamoto. Wystarczy powiedzieć asystentowi – “Okay, let’s get Mr Satoshi”, głos odpowie – “Hi, I’m Mr Satoshi”, „Which digital currency are you trying to check?”.

Odpowiadając mianem którejkolwiek z popularniejszych kryptowalut, sprawdzimy jej kurs w czasie rzeczywistym.

Sztuka

Kolejne Bitcoin Easter Eggs znajdziemy w sztuce, na obrazach, muralach i puzzlach.

W 2015 roku użytkowniczka Twittera kryjąca się pod pseudonimem @coin_artist namalowała obraz oparty na puzzlach. Oblicze obrazu skrywało dostęp do portfela bitcoinowego, który zawierał dokładnie 4,87 BTC. Mówię w czasie przeszłym, ponieważ zagadkę rozszyfrowano dopiero po blisko 3 latach!Nieco szybciej rozpracowany Bitcoin Easter Egg miał miejsce w Paryżu, na początku 2019 roku. Powstał wówczas fresk stworzony przez artystę Pascala Boyarta (PBOY) w związku z protestami Yellow Vest. Nagroda (0,26 BTC, w ten czas $1 000) zniknęła z portfela ukrytego za fasadą obrazu już po tygodniu od namalowania fresku. Warto dodać, że to dzieło jest modernistyczną reinterpretacją obrazu francuskiego malarza Eugène Delacroix p.t. “Wolność wiodąca lud na barykady” z 1830 r.Andy Bauch również ukrywa Bitcoiny w swoich pracach, tym razem skonstruowanych z klocków LEGO. Spróbujecie rozszyfrować?

 

View this post on Instagram

 

Bitcoin Initially Valued at $40, 2,304 #LEGO pieces, 15 x 15 inches, 2016

A post shared by Andy Bauch (@andybauch) onBitcoin DNA

Na Światowym Forum Ekonomicznym w 2015 r. Nick Goldman wygłaszał prezentację na temat użycia DNA w celu przechowywania informacji. Po prezentacji rozdał probówki DNA, które zawierały zaszyfrowany klucz prywatny do portfela bitcoinowego z 1 BTC.

Pewien student z Belgii odkrył wiadomość i instrukcje prowadzące do obiecanego Bitcoina. Zgodnie z wieścią sprzedał go, urządził imprezę i zainwestował w sprzęt DNA.

Gra komputerowa

Ostatni Easter Egg, o którym chciałbym Wam opowiedzieć jest również ukrytym kluczem prywatnym zawierającym Bitcoiny. Tym razem w grze komputerowej a konkretnie w No Man’s Sky.

Jon Creasy, kryptowalutowy doradca wraz z bratem ukryli drobne części bitcoinów na dwóch planetach w grze. Dostanie się do nich wymaga znalezienia korespondencji Communications Stations, gdzie każda zawiera część nagrody. Bracia mówią, że w przyszłości będą zamieszczać o wiele więcej Bitcoin Easter Eggs w No Man’s Sky i nie tylko. Powiadają oni, że właśnie tak mogą przyczynić się do wzrostu adopcji krypto.

Ponadto dla fanów Easter Eggs w grach komputerowych polecam program System Error, tworzony przez ekipę Arhn.eu.Który Bitcoin Easter Egg Was najbardziej zaskoczył? Znacie inne poukrywane krypto wiadomości? Czekamy na wasze komentarze poniżej.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze