Stablecoin stanu Wyoming

1 215

Jeżeli propozycja zgłoszona przez senatorów Wyoming zostanie uchwalona, to jeszcze w tym roku może powstać nowy stablecoin.

W dodatku nie chodzi o kolejny stablecoin emitowany przez prywatną firmę lub giełdę kryptowalut, ale o projekt oficjalnie związany ze stanem Wyoming.

Czy stan Wyoming wypuści własnego stablecoina?

Podobnie jak większość popularnych tego typu projektów, wartość stablecoina stanu Wyoming miałaby odpowiadać dolarowi amerykańskiemu. W przedstawionych do tej pory dokumentach nie znalazło się sensowne uzasadnienie, dlaczego przyjazny kryptowalutom stan potrzebuje własnego stablecoina. Najprawdopodobniej chodzi o umocnienie pozycji Wyoming na kryptowalutowej mapie świata. W końcu już w ubiegłym roku informowaliśmy, że Ripple jest teraz zarejestrowane jako firma w Wyoming. Kilka miesięcy później stan zaczął oferować górnikom korzystne warunki do prowadzenia działalności (szczegóły znajdziesz w artykule: senator Lummis zaprasza górników do Wyoming).

Na temat projektu wypowiedziała się już CEO Wyoming’s Avanti Bank & Trust Caitlin Long. Chociaż przyznała, że nie jest pewna celu, w jakim stablecoin mógłby być wykorzystywany, to jest to początek prawdziwej burzy mózgów.

Na podstawie dotychczasowych informacji określiła stablecoin Wyoming jako coś podobnego do obligacji, które nie płacą odsetek, ani nie mają terminu zapadalności, ale podlegają wykupowi. To nie jest dokładnie to, ponieważ chodzi o token, co wprowadziłoby duże różnice prawne i rozliczeniowe.

„Akin to a bond that neither pays interest nor has a maturity date but is redeemable—except it isn’t exactly that, as a token, there would be big legal and structural/settlement differences”.

Wyoming Stable Token Act (SF0106)

Ustawa zaproponowana przez członków legislatury Wyoming została oznaczona jako SF0106. Za przygotowanie projektu odpowiadają senatorowie Tara Nethercott i Chris Rothfuss oraz przedstawiciele stanowi Mike Yin i Jared Olsen.

Jeżeli ustawa przejdzie, skarbnik stanu Wyoming Curtis Meier Jr. zyska możliwość stworzenia stablecoina powiązanego z dolarem amerykańskim. Oznacza to, że każdy posiadacz tokenów Wyoming mógłby je w dowolnym momencie wymienić na dolary w stosunku 1:1.

Co sądzisz o propozycji stworzenia pierwszego stanowego stablecoina? Czy inwestorzy kryptowalutowi potrzebują takiego aktywa?

Komentarze