Edward Snowden otrzymuje rosyjskie obywatelstwo

3 298

Edward Snowden otrzymuje obywatelstwo Rosji – Putin podpisał specjalny dekret

Poglądy demaskatora NSA, który przebywa w Rosji od 2013 roku, wydają się kolidować z poglądami prezydenta Władimira Putina, który często działał przeciwko promowaniu decentralizacji.

Jednak Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał obywatelstwo demaskatorowi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA Edwardowi Snowdenowi, który przebywał w tym kraju od 2013 roku.

Według poniedziałkowego raportu Reuters, Putin podpisał dekret skutecznie zmieniający status prawny Snowdena w Rosji ze stałego mieszkańca na obywatela. Informator NSA przebywał na wygnaniu ze Stanów Zjednoczonych po wycieku tysięcy tajnych dokumentów do dziennikarzy, ale nadal wypowiadał się na tematy takie jak bezpieczeństwo narodowe, a także kryptowaluty i technologia blockchain.

Podczas gdy Putin podjął działania ustawodawcze w Rosji, które wydają się ograniczać korzystanie z kryptowalut – w tym zakaz używania zasobów cyfrowych jako płatności w lipcowej ustawie – Snowden często wypowiadał się na temat korzyści płynących z kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC). Informator, a teraz obywatel Rosji, ujawnił w 2019 roku, że używał BTC do płacenia za serwery, z których opublikował niesławne dokumenty wycieku NSA, i powiedział w kwietniu, że odegrał kluczową rolę w stworzeniu tokena prywatności Zcash (ZEC).

Przeczytaj także : Edward Snowden ujawnia, że ​​był jednym z sześciu osób, które pomogły uruchomić Zcash

„Snowden nie jest zdrajcą” – powiedział Putin w wywiadzie z reżyserem Oliverem Stonem w 2017 roku.

„Nie zdradził interesów swojego kraju ani nie przekazał innemu krajowi żadnych informacji, które mogłyby zaszkodzić jego własnemu narodowi”.

Snowdenowi groziłoby oskarżenie Departamentu Sprawiedliwości o szpiegostwo, gdyby wrócił do Stanów Zjednoczonych. W momencie publikacji nie było jasne, co skłoniło prezydenta Putina do przyznania Snowdenowi obywatelstwa, ale USA i Rosja borykają się z niestabilnymi stosunkami dyplomatycznymi po inwazji Rosji na Ukrainę i późniejszymi sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez USA i inne narody. W przeciwieństwie do Putina – którego wielu krytykowało za przyjęcie bardziej autokratycznej roli w kierowaniu Rosją – Snowden często wypowiadał się na temat niebezpieczeństw związanych z przesadnymi zapędami rządów i konieczności nadzoru.

Jednak zdrada tajemnic rządu USA nie jest jednoznacznie pozytywnie oceniana przez opinię publiczną. Wielu komentatorów zwraca uwagę, że gdyby Snowden był Rosjaninem i zdradził tajemnice Kremla mógłby się liczyć z karą z jaką spotkał się np. Litwinienko.

Przyznanie rosyjskiego obywatelstwa Snowdenowi niekoniecznie umożliwiałoby demaskatorowi powrót do Stanów Zjednoczonych. Zasiadający prezydent USA ma konstytucyjne uprawnienia do udzielania ulg i ułaskawienia za „przestępstwa” przeciwko krajowi, które prawdopodobnie obejmowałyby federalne oskarżenia o szpiegostwo. Jednak pomimo wezwań wielu grup obrony praw obywatelskich, dwie poprzednie administracje prezydenckie nie ułaskawiły Snowdena, a obecny prezydent Joe Biden nie zasugerował, że zrobi to podczas swojej kadencji.

Nie wiadomo do czego przydatne będzie Snowdenowi rosyjskie obywatelstwo bo raczej nie będzie mógł korzystać z dobrodziejstw swobodnego poruszanie się po świecie w jurysdykcjach, które współpracują z rządem USA. Dlatego wydaje się, że jest to gest czysto polityczny i marketingowy raczej na użytek propagandy wewnętrznej.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze