Sherman: za późno na zakaz kryptowalut, jednak trzeba je uregulować

4 407

Coraz częściej mówi się o tym, że kryptowaluty potrzebują regulacji. Zmiany w prawie miałby chronić m.in. początkujących inwestorów przed pochopnymi decyzjami i złym lokowaniem kapitału. Regulacje pozwoliłby także w większy stopniu kontrolować zarówno podmioty emitujące kryptowaluty, jak i giełdy kryptowalut.

Natomiast najwięksi przeciwnicy nawołują do podążania ścieżką Chin i całkowitego zakazu kryptowalut. Jednak kilka dni temu pojawiła się wypowiedź amerykańskiego kongresmena – Brada Shermana, który jest znany ze swojego sceptycyzmu do kryptowalut. Uważa on, że aktualnie zakaz kryptowalut jest niemożliwy.

Pozycja kryptowalut coraz silniejsza

Sherman zwraca uwagę na to, że minął czas kiedy można było zablokować rozwój branży kryptowalut. W Los Angeles Times możemy przeczytać:

“Nie zakazaliśmy tego na początku, ponieważ nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest to ważne, i nie zakazaliśmy tego teraz, ponieważ za tym stoi zbyt dużo pieniędzy i władzy”

Zwraca on uwagę, że lobby kryptowalut może skutecznie blokować decyzje o ewentualnym banie. Jest to istotna zmiana, ponieważ Shareman w 2019 roku wyrażał stanowcze opinie o tym, że należy podjąć zdecydowane kroki w celu zakazania zakupu kryptowalut przez obywateli. Swoją opinię argumentował m.in. tym, że zwolennicy kryptowalut zamierzają zdetronizować wiodącą pozycję dolara jako środka wykorzystywanego w transakcjach międzynarodowych.

Zauważa on, że w takiej sytuacji m.in. sankcje nakładane przez Stany Zjednoczone byłyby znacznie mniej dotkliwe. Ponadto uważał on, że kryptowaluty utrudniają także m.in. pobór podatków, czy też egzekwowanie prawa.

Swoje krytyczne zdanie na temat kryptowalut wyrażał także w poprzednich latach m.in. twierdząc, że kryptowaluty to bzdura, która pomaga terrorystom i przestępcom.

Tak radykalna zmiana na przestrzeni kilku lat jest warta podkreślenia. Pokazuje jak istotną zmianę przeszły w ostatnim czasie kryptowaluty – trafiły do mainstreamu i coraz częściej się mówi o nich otwarcie.

Natomiast Shareman zmienił narrację – w niedawnej wypowiedzi podkreślił zaniepokojenie losem detalicznych inwestorów. Jednocześnie uważa, że regulacje prawne, które mają chronić drobnych inwestorów nie będą skuteczne, gdy Ci inwestują w memecoiny.

Sharman uważa, że jeśli niemożliwe jest zablokowanie kryptowalut, to powinny być one regulowane przez SEC (Securities and Exchange Commission). Obecnie trwa debata, czy kryptowaluty mają być traktowane jako papiery wartościowe i kontrolowane przez SEC, czy jako towary i kontrolowane przez CFTC (Commodity Futures Trading Commission) – organ, który nadzoruje handel towarami takimi jak kukurydza, mięso.

Obecnie wielu polityków zgadza się, że kryptowaluty należy uregulować, jednak brakuje konsensusu co do szczegółów regulacji. Natomiast szczegóły są bardzo istotne. Pięknie podsumowuje to Los Angeles Times:

“kiedy w grę wchodzą biliony dolarów, szczegóły mogą być warte miliardy“

Sprawdź również:

Komentarze