Rząd Wenezueli zabiera pieniądze emerytom i zamienia je na kryptowalutę Petro

1 234

Polityka monetarna rządu Maduro coraz mocniej wpływa na mieszkańców kraju, szczególnie poprzez nacisk na rozwój kryptowaluty Petro. Ostatnie doniesienia z Wenezueli wykazują, iż starsi mieszkańcy, którzy otrzymują emerytury i specjalne bonusy – otrzymują kryptowalutę Petro zamiast narodowej waluty. Jak podaje wenezuelski portal informacyjny caracaschronicles, rząd Nicolasa Maduro zabiera pieniądze z kont mieszkańców, po czym zostają zamieniane na kryptowalutę Petro i odsyłane do właścicieli na portfel elektroniczny. 

Działania wenezuelskiego rządu bronione są przez samego prezydenta kraju, Nicolasa Maduro. Twierdzi on, iż wspomaga to funkcjonowanie aktualnego systemu finansowego i próby kontroli nad panującą hiperinflacją. Zgodnie z caracaschronicles, emeryci i starsze osoby sprzeciwiają się polityce Maduro, która skupia się na wypromowaniu Petro. Zamiana narodowej waluty na Petro odbywa się bez zgody podatników, co dodatkowo potęguje negatywny stosunek mieszkańców do rządu. Tokeny Petro, które otrzymują mieszkańcy w zamian za pobranie całej ilości waluty fiducjarnej z konta, mogą wymienić w banku, lecz tutaj pojawia się problem całego procesu wymiany. Proces jest bardzo skomplikowany i długi (trzeba czekać praktycznie cały dzień na wypłatę środków).

Wiadomości o wpływie Petro wygladają następująco:

„Motherland Wallet: Kredyt na kwotę Bs.S. 1800,00 za świadczenie emerytury (premia świąteczna za trzeci miesiąc 2018) w dniu 12 grudnia 2018 r. Motherland Wallet: Kredyt na kwotę Bs.S. 1800,00 na koncepcję oszczędności w Petro, w dniu 12 grudnia 2018”. – takie wiadomości otrzymują obywatele Wenezueli

Rząd Maduro od miesięcy rozdaje premie emerytom za pośrednictwem specjalnego systemu „de la patria”. Osoby starsze stały się tak uzależnione od tych premii, iż to głównie od nich zależy ich przetrwanie. Emeryci, którzy otrzymują bonusy kredytowe, z niecierpliwieniem oczekują aż nadejdzie dzień odbioru rządowych dodatkówych.

Petro
źródło: https://mantenimiento.patria.org.ve/

Petro, a emisja kryptowaluty przez rząd

Jak możemy wyczytać w dokumencie na stronie wenezuelskiego rządu, nie będzie dodatkowej emisji Petro. Kryptowaluta została tak zaprojektowana, aby była odporna na obniżenie realnej wartości – twierdził w sierpniu br. Nicolas Maduro. Petro stanowi „suwerenne aktywa cyfrowe popierane i wydawane przez Wenezuelę” i powiązanym z krajowymi zasobami ropy, podaje oficjalny dokument wenezuelskiego rządu. Maduro informował wówczas, iż rząd zamierza wyemitować 100 milionów tokenów Petro, opartych na blockchainie NEM. Zgodnie z doniesieniami wenezuelskich mediów, „państwo nie będzie w stanie wytworzyć nowej partii emisji Petro”.

Idea utworzenia Petro była dosyć prosta – zbudować furtkę dla obejścia złowrogich sankcji całego świata. W zbudowaniu tej furtki pomógł Wenezueli kapitał z Chin, poprzez wsparcie przy przedsprzedaży tokenu. Chiny podczas przedsprzedaży zainwestowały w Petro ogromną sumę pieniędzy, a w pierwszy dzień sprzedaży, Petro uzyskało ponad 735 milionów dolarów.

Komentarze