Rubinowa łza rynku | BTC spada ~9% na 2 dni przed wygaśnięciem kontraktów CME

5 075

Przed nami ostatni piątek miesiąca. Już za dwa dni wygasną kontrakty terminowe na bitcoin. Aktualnie kurs BTC spada blisko o 9 % z poziomu 8000$ do ok. 7500$.

btc spada
Wykres BTC USD od Tradingview

21 października około 20 000 kontraktów bitcoinowych na CME zmieniło właścicieli. Według Trustnodes, daje to przepływ około 150 milionów dolarów pieniędzy bankierów z Wall Street.

Każdego dnia – z wyjątkiem weekendów – obstawiają oni, czy cena BTC na giełdach kryptograficznych wzrośnie, czy spadnie, przy czym suma takich „zakładów” wynosi obecnie zazwyczaj około 300 milionów USD dziennie.

Jak doskonale wiecie, „zakłady” te nigdy nie „dotykają” faktycznego bitcoina, ale są oparte na jego wycenie zagregowanej przez CME na co najmniej czterech giełdach: Bitstamp, Coinbase, itBit i Kraken.

Każdego dnia BRR agreguje przepływ transakcji na głównych giełdach bitcoin podczas określonego jednogodzinnego okienka obliczeniowego. To jednogodzinne okno jest następnie dzielone na 12 pięciominutowych przedziałów, w których BRR jest obliczany jako równoważona średnia median opartych na wolumenie z wszystkich 12 partycji czasowych.

źródło: trustnodes

Podział ten, wg Trustnodes, ma na celu zapobieganie manipulowaniu cenami spot. Niemniej jednak zastosowanie takiego konkretnego jednogodzinnego okresu jest interesujące, ponieważ wszystko, co wystarczy zrobić, aby go obejść, to manipulować ceną dzień wcześniej.

Manipulacja pełną gębą?

Takim schematom przyglądaliśmy się już wcześniej. Znaczna część środowiska doskonale wie, że coś jest na rzeczy:

Poza tym, już dziś rano informowaliśmy Was o arcyciekawej wypowiedzi byłego szefa CFTC, który wszem i wobec przyznał, że administracja Donalda Trumpa na spółkę z SEC zmanipulowała rynek bitcoina. W grudniu 2017, na drodze wyjątkowo szybkiej procedury, „udało” się bowiem wystartować z bitcoin futures, co wg wspomnianego prominenta, miało doprowadzić bezpośrednio do pęknięcia bitcoinowej bańki.

Jak taka manipulacja miałaby działać?

Wróćmy na chwilę do bieżącej sytuacji na rynku bitcoina w odniesieniu do kontraktów futures na CME. Trustnodes stawia pytanie, czy jest to zwykła manipulacja w celu obniżenia ceny, która jest najbardziej dotkliwie odczuwalna w momencie wygaśnięcia kontraktu, czy też istnieją inne wyjaśnienia?

Na koniec miesiąca ludzie robią wiele, aby ostatecznie zarobić. Dlatego sprzedają. No dobrze, ale jedni sprzedaliby w piątek, inny w poniedziałek. Koniec końców sprzedają ok 21:00 czasu londyńskiego.

Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy czynnik, wówczas kontrakty terminowe „FIAT” mogą być „zabezpieczone” bitcoinem, dzięki czemu kupujesz BTC, w przeciwieństwie do kontraktów terminowych CME. Tym samym następuje wzajemna eliminacja. Kontrakt wygasa, sprzedajemy BTC obniżając cenę i tym samym zyskujemy na shorcie.

Jeżeli w wyniku takiego scenariusza mielibyśmy obniżkę kursu BTC, w szczególności na krótko przed sprzedażą – byłaby to oczywista manipulacja.

Czy ostatecznie jest to teraz jakiś wzór, który zostanie powtórzony w kolejnych miesiącach? Z wnioskami na ten temat zapewne trzeba poczekać. Niemniej jednak już teraz możecie dać znać w komentarzach, co o tym myślicie.

Komentarze