Rosyjski Sbierbank wprowadza kompatybilność z Etherum oraz integrację z MetaMask

2 942

Rosyjski Sbierbank wprowadza kompatybilność z Etherum, integrację z MetaMask i umożliwi emisję monet na swojej platformie blockchain

Sbierbank, największy bank w Rosji, ogłosił w tym tygodniu, że dodał nowe funkcje do swojej otwartej platformy blockchain podczas korporacyjnego wydarzenia branżowego blockchain, którego gospodarzem było Sber Blockchain Laboratory.

Zaktualizowana platforma Sberbank będzie technologicznie kompatybilna z Ethereum, największym na świecie ekosystemem zdecentralizowanych finansów (DeFi), co umożliwi programistom swobodne przenoszenie inteligentnych kontraktów i całych projektów między siecią blockchain banku a otwartymi sieciami blockchain.

Nowa platforma będzie również mogła integrować się z MetaMask, jednym z najpopularniejszych portfeli kryptowalut, umożliwiając użytkownikom korzystanie z istniejącego portfela do przeprowadzania transakcji za pomocą tokenów i inteligentnych kontraktów hostowanych na platformie.

„Laboratorium blockchain Sberbank ściśle współpracuje z zewnętrznymi programistami i firmami partnerskimi i cieszę się, że nasza społeczność będzie mogła uruchamiać aplikacje DeFi w infrastrukturze Sber” – powiedział Alexander Nam, dyrektor laboratorium Sberbank Blockchain.

Przeczytaj także: Tokenizacja papierów wartościowych będzie kolejną ewolucją na rynkach – mówi prezes BlackRock

Platforma blockchain Sbierbanku pozwoli również uczestnikom wydawać własne tokeny i tworzyć inteligentne kontrakty. Integracja z systemami informatycznymi banku umożliwia użytkownikom dokonywanie płatności smart kontraktami w rublach.

„Jestem pewien, że biorąc pod uwagę szybki rozwój Web3, platformy obsługujące wiele protokołów blockchain będą coraz bardziej poszukiwane” – powiedział Nam.

„A Sber będzie w stanie zjednoczyć programistów, korporacje i instytucje finansowe zarówno w kontekście wspólnych badań rynku, jak i rozwoju praktycznych aplikacji biznesowych”.

Listopad był pracowitym miesiącem dla kryptowalut w Rosji. 24 listopada lokalne media poinformowały, że rosyjska Duma Państwowa rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji ustawy o cyfrowych aktywach finansowych w celu stworzenia krajowej giełdy kryptowalut.

7 listopada Bank Centralny Rosji rozpoczął publiczne konsultacje na temat stablecoinów, NFT i innych tokenizowanych instrumentów finansowych, sygnalizując ponowną otwartość na rozwój kryptowalut w kraju.

Ale zaledwie trzy dni później prezes Banku Centralnego Rosji (CBR) Elwira Nabiullina powtórzyła swoje twarde stanowisko w sprawie kryptowalut w kraju.

„Jeśli chodzi o kryptowaluty, opowiadamy się za rozwojem cyfrowych aktywów finansowych i cyfryzacją finansów” – powiedział Nabiullina.

„Ale cyfrowe aktywa finansowe nie ograniczają się do kryptowalut, do prywatnych kryptowalut. Nie zmieniliśmy naszego stanowiska, że ​​prywatne kryptowaluty – za które nie jest jasne, kto i w jakim stopniu jest odpowiedzialny, które są nieprzejrzyste i niosą ze sobą wysokie ryzyko zmienności – nie powinny być wykorzystywane w rozliczeniach.”

W kwietniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że Rosja może wykorzystać ekosystem kryptograficzny do obejścia zachodnich sankcji, które zostały nałożone na ten kraj od czasu inwazji na Ukrainę w lutym, w tym wykorzystania objętego embargiem sektora energetycznego do wydobywania Bitcoinów i zwiększania dochodów.

Wydaje się, że problemy Rosji związane z konsekwencjami wojny z Ukrainą pchają ten kraj coraz mocniej w kierunku szukania alternatyw i budowania nowych możliwości rozliczeniowych, niekontrolowanych przez świat Zachodu. Ekosystem kryptowalut oraz technologia blockchain nadaje się do spełnienia takiej roli idealnie. Pytanie, czy technologicznie i innowacyjnie Rosja, kraj i gospodarka autorytarna jest wstanie podołać takiemu wyzwaniu ?

Może Cię zainteresuje:

Komentarze