Apple blokuje najnowszą aktualizację aplikacji Coinbase – bitwa o opłaty z NFT

2 909

Coinbase twierdzi, że Apple zablokowało najnowszą aktualizację aplikacji z powodu opłat za gaz NFT

Z polityką Apple App Store kłopoty ma nie jeden przedsiębiorca. Nawet Elon Musk miał kiedyś problem z polityką Apple App Store.

Teraz przyszła kolej na Coinbase. Czołowa giełda kryptowalut w USA, twierdzi, że firma technologiczna zablokowała pewne funkcje w samoobsługowym portfelu Coinbase.

„Być może zauważyłeś, że nie możesz już wysyłać NFT [niezamiennych tokenów] na Coinbase Wallet iOS. Dzieje się tak dlatego, że Apple zablokowało naszą ostatnią wersję aplikacji, dopóki nie wyłączyliśmy tej funkcji” – poinformowała giełda w wątku na Twitterze opublikowanym w czwartek.

Opłata w wysokości 30%, którą Apple pobiera od wszystkich transakcji dokonywanych za pośrednictwem aplikacji wymienionych w sklepie z aplikacjami, od dawna stanowi punkt sporny dla wielu twórców aplikacji. Teraz wydaje się, że firma zwiększa wysiłki w celu zwiększenia przychodów, twierdząc, że opłaty za gaz wymagane do wysłania NFT muszą być uiszczane za pośrednictwem ich systemu zakupów w aplikacji, co pozwoliłoby jej również zebrać 30% opłaty za gaz .

„Dla każdego, kto rozumie, jak działają NFT i łańcuchy bloków, jest to oczywiście niemożliwe. Zastrzeżony przez Apple system zakupów w aplikacji nie obsługuje kryptowalut, więc nie mogliśmy się do niego zastosować, nawet gdybyśmy próbowali” – powiedziała giełda Coinbase.

„Jest to podobne do tego, jak Apple próbowałoby obniżyć opłaty za każdą wiadomość e-mail wysyłaną przez otwarte protokoły internetowe”.

Przeczytaj także: Najlepsza zdecentralizowana giełda Uniswap uruchamia agregator rynku NFT

W obecnym stanie użytkownicy Coinbase Wallet z systemem iOS nie będą mogli przenosić swoich NFT i będą musieli ponownie założyć ten portfel na innym urządzeniu, które umożliwia transakcje NFT.

„Największy wpływ tej zmiany zasad ma na użytkowników iPhone’a, którzy posiadają NFT – jeśli trzymasz NFT w portfelu na iPhonie, Apple po prostu znacznie utrudniło przeniesienie tego NFT do innych portfeli lub podarowanie go przyjaciołom lub rodzinie ”, napisał Coinbase na Twitterze.

Giełda twierdził dalej, że:

„Apple wprowadziło nowe zasady, aby chronić swoje zyski kosztem inwestycji konsumentów w NFT i innowacje programistów w całym ekosystemie kryptograficznym”.

„Mamy nadzieję, że jest to niedopatrzenie w Apple i punkt zwrotny do dalszych rozmów z ekosystemem”.

Apple od dawna ma burzliwe relacje z aplikacjami kryptowalutowymi, ponieważ ich zdolność do ułatwiania płatności poza samą aplikacją – poprzez dokonywanie transakcji w łańcuchu – doprowadziła Apple do usunięcia wielu popularnych aplikacji kryptograficznych.

W październiku gigant technologiczny zaktualizował zasady dotyczące sklepu z aplikacjami, mówiąc, że aplikacje mogą ułatwiać „transakcje lub przesyłanie kryptowalut na zatwierdzonej giełdzie”, ale „aplikacje nie mogą wykorzystywać własnych mechanizmów do odblokowywania treści lub funkcji”, takich jak kryptowaluty czy portfele kryptowalut.

Nowe wytyczne stwierdzają również, że aplikacje mogą wykorzystywać zakupy w aplikacji do sprzedaży NFT i usług z nimi związanych, takich jak wybijanie, notowanie i przenoszenie tych tokenów, o ile aplikacje „nie zawierają przycisków, linków zewnętrznych ani innych, które kierują klientów do mechanizmów zakupu innych niż zakupy w aplikacji”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze