Rośnie znaczenie DEX – giełd zdecentralizowanych i wolnych od oszustów

5 200

Rośnie znaczenie giełd DEX – zdecentralizowanych i wolnych od „rąk trzecich” i scentralizowanych oszustów

Uniswap właśnie pokonała giełdę Coinbase, która do tej pory była numerem na świecie dla handlu kryptowalutą Ethereum.

Uniswap, zdecentralizowana giełda (DEX), przetworzyła ogromną liczbę transakcji ETH w ciągu nocy, dzięki czemu znalazła się na drugim miejscu w codziennym handlu Ethereum pod względem wolumenu. Uniswap prawie podwoiła wolumen ETH i zajęła drugie miejsce zaraz za giełdą Coinbase.

Hayden Adams, twórca Uniswap, podzielił się tą wiadomością w tweecie we wtorek rano.

https://twitter.com/haydenzadams/status/1592188164218707969?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1592188164218707969%7Ctwgr%5Ea8d9222a544a4fb83b5855d2dc1624b238d0ef28%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.kitco.com%2Fnews%2F2022-11-15%2FUniswap-passes-Coinbase-as-number-two-Ethereum-exchange.html

Binance pozostaje na pierwszym miejscu w transakcjach Ethereum, z ponad 1,7 miliarda dolarów w ciągu ostatnich 24 godzin.

DEX, takie jak Uniswap, szybko zyskują na popularności w następstwie upadku FTX, scentralizowanej giełdy (CEX) i bieżących obaw o płynność na innych giełdach. DEX umożliwia klientom handel kryptowalutami przy zachowaniu pełnej kontroli nad swoimi środkami, podczas gdy scentralizowane platformy mogą zamrażać wypłaty użytkowników, a nawet przekazywać środki klientów stronom trzecim.

Od zeszłego wtorku, kiedy rozpoczął się upadek FTX, DEX przetworzyły 31 miliardów dolarów w transakcjach kryptograficznych, przy czym Uniswap obejmował dwie trzecie wolumenu. Wiele DEX-ów odnotowało podwojenie wolumenu we wtorek wieczorem, a wolumen Uniswap potroił się.

Przeczytaj także: Bitcoin Cash (BCH) może być prawnym środkiem płatniczym w Saint Kitts i Nevis do marca 2023 roku

Znaczny wzrost wolumenu handlowego został zauważony we wszystkich DEX-ach, w tym mniejszych graczach. Agregator DEX 1-calowa sieć tweetowała w piątek, że odnotowała wzrosty we wszystkich swoich protokołach DEX w ciągu tygodnia, z wolumenem 1,94 miliarda dolarów w ciągu ostatnich 24 godzin i 20% wzrostem liczby użytkowników dziennie od środy do piątku.

Afery, upadki giełd i wielkie „dojenie” rynku może się odbywać w scentralizowanych instytucjach, które tworzą nie zawsze uczciwi ludzie. A w świecie finansów zaufanie klientów do instytucji, które jest tak bardzo kluczowe powinno być zamienione w automatykę smart kontraktów a nie polegać na „dobrej wierze”. Wszyscy widzimy jak pieniądze milionów klientów znikają w wyniku zaplanowanego ludzkiego działania.

Wydaje się, że nadchodzi czas DEX-ów i że, mają szansę zyskać na popularności gdyż tam nie trzeba obdarzać nikogo zaufaniem. Nikt nikomu nie powierza swoich środków. Klient ma je pod kontrolą cały czas. Wszystko odbywa się automatycznie bez udziału człowieka.

DEX-y to jednocześnie technologia, która stworzona przez społeczność kryptowalutową, może pomóc przetrwać jej krytyczne chwile. Pokazując, że właśnie do tego została zaprojektowana.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze