Rosja skorzysta z chińskiego systemu UnionPay

1 525

Po tym, jak Visa i Mastercard zapowiedziały wycofanie się z Rosji, pojawiły się obawy o możliwość dalszego używania kart wydawanych przez tamtejsze banki.

Popularni wydawcy kart płatniczych obsługują nawet 3/4 wszystkich transakcji rozliczanych w Rosji.

Konieczność podejmowania działań zgodnych z wartościami

Zarówno Visa, jak i Mastercard wydały oświadczenia na temat konieczności ograniczenia działalności w Rosji. Visa przyznała, że chociaż dotknie to wielu cenionych klientów, współpracowników i partnerów, to firma musi zareagować zgodnie ze swoimi wartościami.

Mastercard dodał natomiast, że swoją decyzję poprzedził dokładną analizą, a firma jest świadoma, że obecny konflikt ma „bezprecedensowy charakter”.

Co dalej z transakcjami rozliczanymi w Rosji?

Działania Visa i Mastercard oznaczają, że karty wydane poza granicami Rosji nie będą mogły być używane na terenie kraju. Dla Rosjan gorsze jest oczywiście to, że karty wydawane przez lokalne banki nie będą obsługiwane przez sieci Visa / Mastercard (warto przypomnieć, że do tej pory firmy obsługiwały blisko 74% wszystkich transakcji w Rosji). W dodatku na podobny krok zdecydowała się popularna w USA firma American Express.

Rosja stawia na chiński UnionPay

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej poinformował, że chociaż transakcje międzynarodowe nie będą dostępne, to posiadacze kart z logo Visa / Mastercard wciąż będą mogli płacić nimi w sklepach i korzystać z bankomatów. Na razie rosyjskie banki będą korzystały z lokalnego systemu Mir.

Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że Rosja postawi na współpracę z Chinami i przejdzie na ich system UnionPay. Jeżeli do tego dojdzie, Rosjanie wciąż będą mogli korzystać z płatności zagranicznych.

Największy rosyjski bank Sberbank nie wyklucza wprowadzenia kart Mir / UnionPay. Według niektórych źródeł na podobny krok zdecyduje się prywatny bank Alfa-Bank.

Do tej pory wiele osób zastanawiało się, czy Rosja może wykorzystać kryptowaluty do obejścia sankcji. Carole House z Rady Bezpieczeństwa Narodowego uważa jednak, że takie obawy są nieuzasadnione.

Co sądzisz o przejściu rosyjskich banków na chiński system UnionPay?

Komentarze