Rosja proponuje Kubie „oficjalną kryptowalutę”

1 849

Rosja zaproponowała kubańskiemu reżimowi wprowadzenie „oficjalnego cyfrowego peso” dla przedsiębiorców, co zapewniłoby większą płynność osłabionej gospodarce wyspy.

Prezydencki komisarz ds. ochrony praw przedsiębiorców Borys Titow spotkał się z prezes Centralnego Banku Kuby, Martą Sabiną Wilson González, której zaproponował utworzenie „specjalnego centrum płatniczego z licencją bankową”.

Wyjaśnił, że to centrum działałoby jako bank bez oddziałów, który pozwoliłby narodowi kubańskiemu przeprowadzać transakcje finansowe w kraju i za granicą.

Titow zaznaczył, że w tym celu musi zostać wprowadzona „oficjalna cyfrowa waluta” , która pozwoli na bezpieczny i zorganizowany przepływ pieniędzy z zagranicy. Według urzędnika stworzenie takiego cyfrowego środowiska finansowego do wykorzystania technologii blockchain zapewniłoby kubańskiej gospodarce większą płynność.

W tym celu Bank Centralny musiałby wyemitować „ kubańską kryptowalutę ”, a nowy bank cyfrowy musiałby stać się jej głównym nabywcą – wyjaśnił.

Zważywszy na chaotyczny charakter kursu walutowego, warto na początek powiązać go z jedną z największych walut świata. To stwarza rynki i jest bardzo korzystne dla przyciągania inwestycji – wyjaśnił rosyjski ekspert.

Cyfrowy bank zarządzałby przepływem waluty (zakupem i sprzedażą) za pośrednictwem aplikacji mobilnej, która umożliwia płatności za pomocą kodu QR. Rosyjski ekspert stwierdził, że „turyści, którzy odwiedzają Kubę, również będą musieli pobrać wspomnianą aplikację i wpłacić do niej swoje pieniądze”. Titov sugeruje również wykorzystanie tych kryptowalut do transakcji w czasie handlu zagranicznego, wyjaśniając, że „dolary amerykańskie można przelać poprzez podwójną konwersję: najpierw na [kubańskie] peso, z wymianą na dowolną z istniejących kryptowalut, a następnie na peso cyfrowe”.

„Ryzyko sankcji w tym przypadku jest minimalne. Jednak sama kryptowaluta nie może być używana bez wymiany na cyfrowe peso” – wyjaśnił. Przedstawiciel instytucji podlegającej pod Titowa powiedział prasie, że jest gotów „podzielić się” z wyspą „swoim doświadczeniem w tworzeniu cyfrowego środowiska dla biznesu”.

„Rosja jest gotowa zaoferować Kubie własne doświadczenie w tworzeniu środowiska cyfrowego dla przedsiębiorców” – powiedział.

Propozycja ta pojawia się w kontekście rozmów kubańskiego reżimu z rosyjskimi ekspertami z Stolipin Institute of Growth Economics, którzy zapowiedzieli utworzenie Centrum Transformacji Gospodarczej w celu promowania reform w kubańskiej gospodarce.

Rosyjscy specjaliści będą nadzorować przygotowanie programu transformacji gospodarki wyspy – pogrążonej w całkowitym kryzysie z powodu dziesięcioleci złego zarządzania i niewłaściwej polityki – opartej na rozwoju prywatnej przedsiębiorczości, na którą Titow zwróci szczególną uwagę.

To ważne oświadczenie, które prawie nie odbiło się echem w oficjalnej prasie kubańskiej, zostało poprzedzone spotkaniem w ubiegłą środę kubańskiego przywódcy Miguela Díaza-Canela z delegacją rosyjskich biznesmenów.

Przywódca Kuby był zadowolony, że finalizowane są „porozumienia”, które zawarł z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, podczas wizyty w eurazjatyckim kraju w listopadzie 2022 r.

Komentarze