Rosja i Chiny wspólnie pracują nad zakończeniem ery dominacji USD

4 812

Rosja wykorzysta cyfrowego rubla do rozliczeń z Chinami w 2023 roku w celu zakończenia dominacji USD w handlu międzynarodowym

Rosja ujawniła plany wykorzystania swojej przyszłej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), cyfrowego rubla, do prowadzenia wzajemnych rozliczeń z Chinami począwszy od 2023 roku, jak wynika z niedawnego raportu opublikowanego przez Reuters.

Ruch ten pojawia się, gdy Rosja i Chiny dążą do zmniejszenia globalnej hegemonii finansowej Waszyngtonu. Cyfrowy rubel jest obecnie w fazie testów z bankami i ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. I ma za zadanie konkurować z USD.

Rosja od kilku lat pracuje nad swoim CBDC, chcąc zmodernizować swój system finansowy, przyspieszyć płatności i stanąć przed rosnącą popularnością Bitcoina i kryptowalut. I w ten sposób poradzić sobie z dominacją USD w rozliczeniach międzynarodowych.

Sankcje nałożone na Rosję w wyniku jej inwazji na Ukrainę przyspieszyły ten proces, ale cyfrowy rubel testowany był już z bankami przed wprowadzeniem sankcji.

Zdaniem Anatolija Aksakowa, szefa komisji finansów niższej izby rosyjskiego parlamentu, w związku z coraz bardziej wrogim światowym krajobrazem finansowym Rosja zintensyfikowała poszukiwania alternatywnych sposobów przeprowadzania transakcji.

„Temat cyfrowych aktywów finansowych, cyfrowego rubla i kryptowalut nasila się obecnie w społeczeństwie, ponieważ kraje zachodnie nakładają sankcje i stwarzają problemy dla przelewów bankowych, w tym w rozliczeniach międzynarodowych” – powiedział Aksakov.

Dodał, że wprowadzenie walut cyfrowych pozwoliło przepływom finansowym ominąć systemy kontrolowane przez nieprzyjazne kraje.

Zobacz także: Gubernator Kalifornii wetuje ustawę o kryptowalutach

Kolejnym krokiem w testowaniu cyfrowego rubla będzie uruchomienie go do wzajemnych rozliczeń z Chinami, które już rozpoczęły rozszerzanie pilotażowego testu swojego cyfrowego juana, e-CNY.

„Jeśli to uruchomimy, inne kraje zaczną aktywnie z niego korzystać, a kontrola Ameryki nad globalnym systemem finansowym skutecznie się skończy” – powiedział Aksakov.

Zbiorowe unikanie Rosji przez narody zachodnie w odpowiedzi na jej działania na Ukrainie zepchnęło Moskwę do bliższych stosunków z Pekinem, co doprowadziło do wzrostu handlu i emisji długu denominowanego w juanach przez rosyjskie firmy.

W trzecim tygodniu września Departament Skarbu USA dodał 22 osoby i dwa podmioty z Rosji do listy sankcji, co dodatkowo podkreśla potrzebę opracowania przez Rosję alternatywnych opcji płatności.

Według najnowszej aktualizacji polityki pieniężnej Banku Rosji, wszystkie banki i instytucje kredytowe zaczną być podłączane do cyfrowej platformy rubla w 2024 roku.

Rosja jest pod ścianą i w ostatnim roku bardzo prężnie pracuje nad stworzeniem sobie alternatyw w systemie finansowym. Idea i technologia krytpowalut jej sprzyja. Tylko dlaczego dopiero postawienie „pistoletu do głowy” powoduje poważne ruchu regulacyjne i ustawodawcze w pożądanym kierunku. Czy tylko pod presją i przymusem są motorem rozwoju ? Bo przecież USA i Europa będę rozwiązania Rosji zwalczać wprowadzając swoje innowacje w świecie finansów. I dla tego może Ameryka tak ociąga się z własnymi regulacjami, czekając co wprowadzi konkurencja.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze