Gubernator Kalifornii wetuje ustawę o kryptowalutach

Nowa ustawa o kryptowalutach w Kalifornii zostaje zawetowana przez gubernatora

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom zawetował projekt ustawy mającej na celu stworzenie ram licencyjnych i regulacyjnych dla firm kryptowalutowych w tym stanie, powołując się na potrzebę bardziej elastycznego podejścia do „nadążania za szybko rozwijającą się technologią i przypadkami użycia” zasobów cyfrowych.

Przedmiotowy projekt ustawy, AB 2269 – znany również jako „Cyfrowe aktywa finansowe: regulacje” – został wprowadzony przez członka Zgromadzenia Kalifornijskiego na początku tego roku i uchwalony w Zgromadzeniu i Senacie Stanu Kalifornia pod koniec sierpnia.

Zgodnie z ustawą firmy kryptograficzne, które chciałyby oferować swoje usługi mieszkańcom Kalifornii, musiałyby najpierw otrzymać na to licencję, a także formalnie przyjęłyby nowe zasady dotyczące stablecoinów. Obejmuje to wymóg, aby licencjonowane firmy angażowały się tylko w stablecoiny emitowane przez banki, które muszą pozostać w 100% zabezpieczone rezerwami.

Ustawa faktycznie powstała z dekretu wydanego przez Newsom w maju, ale jest uważana za „przedwczesną” przez gubernatora ze względu na próbę zamknięcia systemu licencjonowania zgodnie z Assembly Bill 2269 bez uprzedniego rozważenia wcześniejszych badań i nadchodzących działań federalnych.

„Aktywa cyfrowe stają się coraz bardziej popularne w naszym ekosystemie finansowym, a każdego roku coraz więcej konsumentów kupuje i sprzedaje kryptowaluty” – powiedział Newsom w liście skierowanym do członków Zgromadzenia Stanu Kalifornii.

„Zamknięcie struktury licencyjnej w ustawie jest przedwczesne bez rozważenia… nadchodzących działań federalnych”.
„Potrzebne jest bardziej elastyczne podejście, aby zapewnić nadzór regulacyjny, który nadąża za szybko rozwijającą się technologią i przypadkami użycia, oraz jest dostosowane do odpowiednich narzędzi, aby odpowiadać na trendy i łagodzić szkody konsumenckie” – powiedział gubernator.

Newsom przytoczył również koszt ustanowienia nowego programu regulacyjnego, który będzie wymagał pożyczki z ogólnego funduszu stanowego, która podczas wdrażania ustawy przekroczy dziesiątki milionów dolarów.

„Tak znaczące zaangażowanie środków z funduszu ogólnego powinno być brane pod uwagę i uwzględnione w rocznym procesie budżetowym” – powiedział gubernator.

Chociaż odmówił podpisania ustawy, Newsom wyraził zamiar „współpracy” z kalifornijskim ustawodawcą, aby osiągnąć jasność regulacyjną, gdy federalne organy regulacyjne będą bardziej ugruntowane w swoim podejściu do cyfrowych aktywów finansowych.

Weto pojawia się, gdy federalni regulatorzy zaczęli wzmagać swoje działania w odniesieniu do kryptowalut. Obecnie istnieje prawodawstwo zmierzające do głosowania w Izbie, które może zakazać stablecoinów, a przewodniczący SEC Gary Gensler niedawno zasugerował, że tokeny proof-of-stake mogą zostać uregulowane jako papiery wartościowe po udanym połączeniu Ethereum.

Proces wprowadzania regulacji w Stanach Zjednoczonych jest mozolny, chaotyczny i nieefektywny. Wydaje się, że regulatorzy słabo orientują się co do konieczności wprowadzenia zmian regulacyjnych, które z jednej strony nie będą spowalniać rozwoju rynku a z drugiej strony podniosą poziom zaufania klientów detalicznych i instytucjonalnych.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx