Czy po Merge, Ethereum PoS stanowi zagrożenie dla dominacji Bitcoina?

Czy po Merge, Ethereum PoS stanowi zagrożenie dla dominacji Bitcoina?

Cory Klippsten, dyrektor generalny Swan Bitcoin, dzieli się swoimi poglądami na temat tego, jak „konkurencja o płynność” między Bitcoinem a Ethereum będzie rozgrywać się po przejściu tego ostatniego na system dowodu stawki.

Podczas gdy fani Ethereum (ETH) są entuzjastycznie nastawieni do udanego połączenia, dyrektor generalny Swan Bitcoin Cory Klippsten uważa, że ​​aktualizacja doprowadzi Ethereum do „powolnego zjazdu do nieistotności i ostatecznej śmierci”.

Według Klippsten społeczność Ethereum wybrała zły moment na odłączenie protokołu od zależności od energii. Ponieważ wiele części świata doświadcza poważnych niedoborów energii, uważał, że narracja środowiskowa schodzi na dalszy plan.

W ekskluzywnym wywiadzie dla Cointelegraph, Klippsten powiedział:

„Myślę, że świat właśnie budzi się do rzeczywistości, a Ethereum właśnie zjechało do Fantasyland w dokładnie niewłaściwym czasie”.

„To po prostu naprawdę zły moment, aby wprowadzić tę narrację. To po prostu wygląda głupio.”

Według niektórych prognoz kapitał instytucjonalny będzie coraz bardziej odwracał się od Bitcoina (BTC) i płynął do Ethereum, chyba że Bitcoin nie odejdzie od energochłonnego systemu dowodów pracy.

Klippsten odrzuca tę narrację jako fałszywą, powołując się na to, że ostatecznie wszystkie cenne technologie muszą polegać na rzeczywistej energii, aby prawidłowo funkcjonować.

„Jeśli nie masz trochę powiązania z prawdziwym światem za pomocą praw fizyki, w zasadzie tworzysz czegoś w rodzaju metaverse fantasyland”.

Czy ETH po połączeniu stało się przestarzałe ?

Staked ETH jest bardziej wydajny kapitałowo i bardziej dochodowy niż zwykły ETH, a platformy oferujące płynne instrumenty pochodne na zakłady zwiększają jego popularność.

Przez lata mówiono, że różne projekty blockchain są przyszłymi „zabójcami Ethereum”, projektami, które usuną Etherum z tronu i zdobędą tytuł najlepszego zasobu cyfrowego. Wydaje się, że ten dzień nadszedł, choć wygląda na to, że była to robota wewnętrzna. Ethereum stakowane na Lido (stETH) i inne płynne pochodne stakowane, są przygotowywane w celu uczynienia Etherum (ETH), jako składnika aktywów, przestarzałym.

Przejście od proof-of-work (PoW) do proof-of-stake (PoW) umożliwia codziennym użytkownikom zdecentralizowanych finansów (DeFi) czerpanie korzyści z nagród wcześniej zarezerwowanych dla górników, po prostu poprzez trzymanie sETH lub dowolnej innej pochodnej ETH. To spowodowało falę zainteresowania w całej branży, od osób fizycznych po instytucje, poprzez scentralizowane finanse (CeFi) i DeFi. W ubiegłym miesiącu płynne instrumenty pochodne ETH do stakowania przyciągnęły mnóstwo uwagi, a tytani branży – w tym Coinbase i Frax – wypuścili płynne pochodne ETH do stakowania.

Płynne instrumenty pochodne na zakłady oferują wszystkie zalety zwykłego ETH, będąc jednocześnie aktywem generującym zysk. Oznacza to, że posiadacze są w stanie uzyskać ekspozycję na akcję cenową ETH i utrzymać płynność, jednocześnie wykorzystując korzyści z obstawiania. Portfele posiadające sETH będą stopniowo rosły, w miarę jak dochody z stawki będą regularnie dodawane do początkowej sumy.

Podczas gdy większość strategii obstawiania wymaga zablokowania środków w walidatorze, płynne instrumenty pochodne na obstawianie umożliwiają użytkownikom utrzymanie płynności przy jednoczesnym korzystaniu z zysku z obstawiania. ETH zamknięte w walidatorach stawek nie jest dostępne do wypłaty aż do niejednoznacznego czasu w przyszłości, prawdopodobnie wraz z aktualizacją Szanghaj. Chociaż sETH nadal jest notowany z niewielkim dyskontem w porównaniu do ETH, oczekuje się, że ta luka zostanie trwale zamknięta po włączeniu wypłat. Mówiąc najprościej, płynne tokeny ETH do obstawiania są po prostu bardziej efektywne kapitałowo niż standardowe ETH lub bardziej tradycyjne praktyki obstawiania.

Z punktu widzenia użytkownika, nie ma powodu, aby trzymać regularne ETH, gdzie jedyną potencjalną korzyścią byłby wzrost ceny, gdy mogliby posiadać płynny instrument pochodny do stakowania, który zwiększyłby ich potencjalne zyski dzięki stopowaniu zysku. Podobną mentalność przyjęli twórcy projektu. Od projektów DeFi po projekty nonfungible token (NFT), zespoły w sieci Web3 zintegrowały sETH ze swoimi protokołami, a giganty, takie jak Curve i Aave, jeszcze bardziej ułatwiają użytkownikom DeFi integrację sETH z ich strategiami inwestycyjnymi.

W przypadku protokołów pożyczkowych sETH oferuje możliwość zwiększenia zabezpieczenia zysku bez konieczności podejmowania ryzykownych decyzji inwestycyjnych, aby zadowolić użytkowników. Projekty NFT są w stanie ustalić źródło dochodu dzięki wpływom z mięty, zamiast pozostać z skończoną kwotą ryczałtową. Ułatwiając projektom Web3 utrzymanie się na powierzchni i zadowolenie społeczności, płynne instrumenty pochodne ETH pozwalają liderom projektów wyjść poza zmartwienia finansowe i wprowadzić prawdziwą innowację.

Poza tym, że są znacznie bardziej efektywne kapitałowo, płynne instrumenty pochodne ETH pomagają w utrzymaniu sieci Ethereum. sETH i inne pochodne reprezentują Etherum, który został zdeponowany w walidatorze Ethereum, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci.

Centralizacja postawionego ETH była główną krytyką modelu konsensusu PoS, w którym Lido ma ponad 80% udziału w rynku płynnych instrumentów pochodnych na stawkę, jednocześnie kontrolując ponad 30% postawionych ETH. Jednak niedawna proliferacja alternatyw może stłumić takie obawy, ponieważ udział w rynku zostanie rozłożony między różne organizacje. Zamiana ETH na płynne instrumenty pochodne to sposób, w jaki użytkownicy mogą wspierać decentralizację podczas wypełniania swoich toreb.

Ponieważ korzyści płynące z obstawiania są nadal omawiane w prasie, płynne instrumenty pochodne na obstawianie z pewnością staną się centralną częścią nawet najprostszych strategii DeFi. Coinbase dostarczając „cbETH” oznacza, że ​​nawet inwestorzy detaliczni będą zaznajomieni ze strategią. Prawdopodobnie zaobserwujemy gwałtowny wzrost w protokołach akceptujących płynne instrumenty pochodne, gdy użytkownicy zaczną gromadzić się do zasadniczo darmowego zysku. Wkrótce wielu użytkowników DeFi może posiadać ETH tylko w celu pokrycia opłat za gaz.

Rozprzestrzenianie się płynnych instrumentów pochodnych do stakowania pomoże zwiększyć ilość ETH zdeponowanego w różnych systemach walidatorów, zwiększając bezpieczeństwo sieci, jednocześnie zapewniając zysk, aby zapewnić korzyści finansowe dla kibiców. Dni ETH wydają się policzone. Poza nominalnym limitem gazu, każdy ETH, który nie zostanie przekonwertowany na płynną pochodną stawki, będzie po prostu pieniędzmi pozostawionymi na stole. Wydaje się, że dawno przepowiedziany zabójca ETH wreszcie się pojawił, choć wygląda na to, że zwiększy bezpieczeństwo Ethereum i zasoby jego zwolenników.

Może Cię zainteresuje:

bitoinEtherummerge
Komentarze (0)
Dodaj komentarz