Ropa vs złoto okiem Petera Schiffa

Peter Schiff jak zwykle w formie. Tym razem dostało się „czarnemu złotu”. Po dramatycznych spadkach futures na ropę naftową, kontrowersyjny zwolennik złota roztacza wizję przyszłych wzrostów wyceny żółtego metalu. Zobaczcie, jakie argumenty ma w swoim rękawie…

Ujemny poziom wyceny kontraktów ropy za baryłkę nie umknął uwadze dyrektora generalnego Euro Pacific Capital. W swoim tweecie Schiff skupił się jednak nie tyle na sytuacji ropy, ile na nieuniknionych zyskach, które jego zdaniem czekają złoto. Skontrastował tym samym krótko- i długoterminową dynamikę handlu ropą i złotem.

Cena złota odbiła niedawno od ważnego, psychologicznego poziomu 1700 USD:

CFD na złoto od TradingView

Oto tweet Petera Schiffa w pełnej krasie:

Problem fizycznych dostaw

Peter Schiff potwierdził, że sytuacja ropy naftowej została wywrócona do góry nogami. Głównym powodem załamania stał się, wg niego, malejący popyt i deficyt przestrzeni magazynowej. Biorąc pod uwagę, że ropa naftowa nie jest czymś, co można łatwo przechowywać, handlowcy muszą zapłacić, aby surowiec „został zabrany z ich rąk” – wyjaśnił Schiff.

https://www.youtube.com/watch?v=9AsPfdv0pUA&feature=youtu.be

Jeffrey Gundlach, dyrektor generalny DoubleLine Capital, zgadza się z analizą Schiffa. Gundlach ostrzegał już przed „niebezpieczeństwem” handlu spekulacyjnego towarami w przypadku braku możliwości „odebrania dostawy”:

„Mówiłem o tym, jak fizyczne złoto jest znacznie lepsze niż„ papierowe złoto ” z przeciwnego, ale pokrewnego powodu, który pogrzebał majowe WTI. Co jeśli chcielibyśmy odebrać „papierowe złoto”, a kontrahent nie byłby w stanie go dostarczyć?”

Wątpliwości wokół tego zagadnienia rozwiewał już na łamach Bithub Maciej Kmita:

Gundlach ponowił też ostrzeżenie o spekulacyjnym handlu w związku z bitcoinem. Po tym, jak wcześniej opisał Bitcoin jako „poster child for social mood and market mood”. Swoją opinię na ten temat przedstawiał już na początku 2019 r. [CNBC]

Co dalej?

Od dziś zaczyna obowiązywać czerwcowy kontrakt na ropę, a jego cena wynosi obecnie $15.84 za baryłkę. Jak widać zawirowanie trwa dalej, bo poranek kontrakt zaczynał wyceną $21 za baryłkę.

Komentarze