Ropa jest najtańsza w historii. Kosztuje dosłownie nic!

Ceny ropy naftowej spadły do najniższych poziomów w historii. Majowe kontrakty futures na ropę WTI osiągnęły najniższy poziom od początku ich handlu, spadając do poziomu -37 USD za baryłkę. Sprawa jest już jasna, ropa jest najtańsza w historii.

Ropa jest najtańsza w historii

100%, o tyle spadły wyceny czarnego złota, ponieważ nikt nie chce zajmować się fizycznym magazynowaniem wśród powszechnych obaw, że wkrótce magazyny ropy znowu będą pełne. Wiele serwisów na świecie podaje, że ropa WTI kosztuje teraz 0 USD. Poniższy wykres przedstawia cenę kontraktów CFD na ropę WTI. Jak widać sytuacja jest wręcz tragiczna.

Kontrakty terminowe na ropę WTI od Trading View

Dodatkowo ten jednodniowy spadek był największym spadek wyceny ropy w historii!

ZeroHedge

Aktualnie majowe kontrakty na ropę WTI na platformie CME Group kosztuja -37 USD! Jednakże sprawa ma się już inaczej na kontrakty rozliczane w czerwcu, które kosztują 21 USD. Jak widać contango jest wręcz zabójcze!

CME Group

Naftowej wojny ciąg dalszy

Raport „Interfax”, który niedawno się ukazał, nie pomógł ropie. Możemy w nim przeczytać, że Rosja zwiększyła wydobycie ropy o prawie 1% w ciągu ostatnich 3 dni. Choć umowa OPEC + wchodzi w życie 1 maja, Rosja nie jest zobowiązana do redukcji produkcji. Do tego czasu, wydaje się, że Moskwa stara się maksymalnie wykorzystać następne 10 dni, aby wydobyć jak najwięcej czarnego złota. Nawet jeśli oznacza to wysłanie jego ceny do zera na dłużej. Warto zaznaczyć, iż ropa już raz spadła w tym roku poniżej zera.

Podczas gdy niektórzy mogą argumentować obecną sytuację tym, że kontrakty terminowe po prostu oderwały się od rzeczywistości, prawda jest jednak nadal brutalna. Najpopularniejszy na świecie ETF na ropę o tickerze USO, spadł do zaledwie 3,73 $ pomimo zarejestrowania rekordowego jednodniowego napływu 552,5 miliona dolarów kapitału w piątek. Spekulanci i tym razem zobaczyli jak ich zakładane zyski zmieniają się w straty po kolejnym odwróceniu się sytuacji w naftowej wojnie pomiędzy USA, Arabią Saudyjską i Rosją.

Wykres notowań ETF USO od Trading View

Dokąd może dojść ropa? Czy zobaczymy kontrakty na ropę WTI na czerwiec po 0 USD? Dajcie znać co myślicie.

Maciej Kmita

Komentarze