Cena ropy spada poniżej 0 USD!

5 984

Cena ropy od kilku dni szoruje po dnie. Niektórzy sceptycy przewidują dalsze spadki czarnego złota. Żyjemy w historycznych czasach bardzo taniej ropy. W niektórych przypadkach tak taniej, że płaci się kupcom za jej kupienie. Oficjalnie cena ropy spadła poniżej 0 USD!

Ropa spada poniżej 0 USD

Kiedy analitycy ropy naftowej od Goldmana napisali w poniedziałek, że „To jest największy szok gospodarczy w naszych czasach” mieli na myśli, że rekordowy wzrost nadwyżki ropy naftowej wyniósł ponad 20 milionów baryłek dziennie lub około 20% globalnego popytu. Przedstawia to poniższa grafika:

Zero Hedge

Jest to wynikiem wojny na zbicie cen ropy naftowej przez Arabię Saudyjską, która rozpoczęła rekordowy wzrost wydobycia ropy w połączeniu z jej historycznym spadkiem popytu (szacowanym przez Goldmana na 26 milionów baryłek dziennie). Taka sytuacja może posłać cenę ropy naftowej, która jest jeszcze niewydobyta, do ujemnych poziomów. Tak dobrze zrozumieliście, ropa spada poniżej 0 USD!

Czarna bessa

Różne typy ropy naftowej mają za sobą fatalne tygodnie, co widać na poniższej grafice:

Zero Hedge

I szczegółowy wykres ceny ropy za ostatnie lata:

Wykres kontraktów CFD na ropę WTI od Trading View

Bloomberg donosi jednak, że w niektórych segmentach amerykańskiego rynku ropy cena czarnego złota spadła do ujemnych poziomów wartości co oznacza, że producenci płacą klientom aby pozbyć się ropy!

Pierwszą firmą, która odważyła się na taki krok jest Wyoming Asphalt Sour, która sprzedaje skoncentrowaną ropę do produkcji asfaltu. Gigant na rynku handlu energią – Mercuria, złożyła ofertę kupna ropy o wartości -19 centów za baryłkę. Oznacza to, że firma chce, aby właściciele zapłacili jej za kupno towaru.

Zero Hedge

Elisabeth Murphy z ESAI Energy tłumaczy to zjawisko następująco:

Mowa tutaj o jeszcze niewydobytej ropie, na którą nie ma nabywców. W okolicach, gdzie magazyny wypełniają się szybko, ceny mogą być ujemne. Wiele biznesów może przez to zbankrutować.

Analitycy przewidują, że niedługo coraz więcej firm zacznie przyjmować ujemne ceny za ropę:

Inne strumienie ropy naftowej prawdopodobnie wkrótce osiągną ujemne ceny, ponieważ rafinerie zmniejszają ilość przetwarzanej ropy, pozostawiając część ropy bez dostępu do morza bez łatwego dostępu do rurociągu.

Brent jest ropą wycenioną na wyspie na Morzu Północnym, 500 metrów od wody. W przeciwieństwie do tego, WTI jest bez dostępu do morza i 500 mil od wody. Jak lubię mówić, wolałbym mieć drogą ropę naftową, która może dostać się na statek, niż ropę śródlądową, która znajduje się za tysiącami mil rur, jak ropa naftowa w USA, Rosji i Kanadzie.

A jakie są Wasze oczekiwania co do ceny ropy naftowej? Dajcie znać!

Maciej Kmita

Komentarze