Republika Środkowoafrykańska planuje powszechną adopcję kryptowalut

2 508

Republika Środkowoafrykańska przygląda się ramom prawnym dla adopcji kryptowalut

Przyglądamy się działaniom rządu tego afrykańskiego kraju od początku, kiedy zaczął na dobre nie tylko interesować się kryptowalutami ale i wprowadzać w życie odważne i rewolucyjne zmiany w tym zakresie nie spotykane w innych państwach.

Przypomnijmy więc, że kiedy rozpoczęła się wojna Rosji z Ukrainą, Republika Środkowafrykańska rozpoczęła przygotowania do uznania Bitcoina za pełno prawną walutę w tym kraju.

Pisaliśmy o tym 25 kwietnia 2022 roku w artykule :”Odkrywanie prawdy o kryptowalutach w Republice Środkowoafrykańskiej”, a pełny tekst znajdziesz tutaj.

Należy dodać, że tak się stało. Największa kryptowaluta została oficjalna uznana na równi w dokonywaniu wszelkich płatności z walutą narodową.

Następnie rozpoczęto wprowadzać w życie projekt własnej waluty Sango Coin. W artykule z dnia 28 czerwca 2022 – „Republika Środkowoafrykańska uruchamia inicjatywę kryptograficzną Sango„, a pełny tekst znajdziesz tutaj.

Zwiększenie tempa prac nad implementacją kryptowalut

Republika Środkowoafrykańska (CAR), rozwijający się kraj w Afryce Środkowej, powołała 15-osobową komisję odpowiedzialną za przygotowanie projektu ustawy o wykorzystaniu kryptowalut i tokenizacji w regionie.

15-osobowa komisja ma za zadanie pracować nad ramami prawnymi, które pozwolą kryptowalutom działać w Republice Środkowoafrykańskiej i przyspieszyć rozwój gospodarki narodowej.

Według Faustin-Archange Touadéra, prezesa CAR, kryptowaluty mogą potencjalnie pomóc w wyeliminowaniu barier finansowych kraju. Wierzy w stworzenie przyjaznego dla biznesu środowiska wspieranego przez ramy prawne dla korzystania z kryptowalut. Oficjalny komunikat prasowy brzmi:

„Wraz z dostępem do kryptowalut znikną istniejące do tej pory bariery monetarne, a głównym celem działań podejmowanych przez rząd jest rozwój gospodarki narodowej”.

W skład komisji odpowiedzialnej za przygotowanie projektu ustawy o kryptowalutach wchodzi 15 ekspertów z pięciu ministerstw Republiki Środkowoafrykańskiej — Ministerstwa Górnictwa i Geologii, Ministerstwa Wód, Leśnictwa, Łowiectwa i Rybołówstwa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Urbanistyki, Reformy Rolnej, Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa i Ministerstwa Sprawiedliwości, Promocji Praw Człowieka i Dobrego Rządzenia.

Poprzez współpracę członkowie grupy roboczej mają za zadanie pracować nad ramami prawnymi, które pozwolą kryptowalutom działać w Republice Środkowoafrykańskiej i przyspieszyć rozwój gospodarki narodowej.

Inicjatywy kryptowalutowe z kontynentu afrykańskiego są kolejnym kamieniem milowym, ponieważ nigeryjska giełda kryptograficzna Roqqu zdobyła licencję na wirtualną walutę w Europejskim Obszarze Gospodarczym po dwóch latach oczekiwania na pozwolenie od organów regulacyjnych.

Dyrektor generalny Roqqu, Benjamin Onomor, powiedział, że Afrykanie wysyłają krewnym ponad 5 miliardów dolarów, a obecny system przekazów pieniężnych spowalnia ten proces.

„Rozwiązanie tego problemu za pomocą krypto ma sens. Kryptowaluty to szybsza i tańsza droga, która może wypełnić lukę i pomóc obniżyć opłaty za przesyłanie pieniędzy na całym świecie. To jest sedno problemu, który chcemy rozwiązać” – dodał.

O co chodzi Republice Środkowoafrykańskiej ?

Wydaje się, że nie te same idee i cele co w innych jurysdykcjach.

Kraj ten jest ubogim i wysoce skorumpowanym państwem o słabo rozwiniętej gospodarce, w której coraz bardziej rozpycha się Rosja poprzez zyskującą wpływy Grupę Warnera. Francuskie interesy zostają wypychane na rzecz Rosji co może budzić niepokój bo Rosja nie jest demokratycznym państwem i jej cele w oczywisty sposób są wrogie ideom państw z bloku zachodniego.

Koncepcje rozwoju walut cyfrowych w tym kraju nie mają na celu zwiększenia bogactwa obywateli a raczej realizację mocarstwowych ambicji Rosji, która ten kraj traktuje jako eksperyment i przyczółek w Afryce. Oczywiście omijanie nałożonych sankcji jest obecnie najbardziej istotnym problemem Rosji i jego rozwiązanie wykracza właśnie poza granice tego kraju. Skorumpowana i w ten sposób przyjazna władza w małym niewiele znaczącym kraju świetnie się do tego nadaje. A retoryka ? Jest bez znaczenia w tym przypadku.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze