Republika Środkowoafrykańskiej uruchamia inicjatywę kryptograficzną Sango

5 622

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej po tym jak kraj przyjął Bitcoina uruchamia inicjatywę kryptograficzną Sango.

Plany projektu Sango obejmują zbudowanie „legalnego centrum kryptowalut”, rozszerzenie adopcji Bitcoina i stworzenie „krypto wyspy” — specjalnej strefy ekonomicznej w metawersie.

Faustin-Archange Touadéra, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej, zapowiedział, że rząd poprze inicjatywę skupioną na rozwoju infrastruktury blockchain w tym kraju.

W poniedziałkowym ogłoszeniu na Twitterze Touadéra powiedział, że rząd Republiki Środkowoafrykańskiej uruchomi Sango, inicjatywę kryptograficzną zaproponowaną po przyjęciu przez kraj Bitcoin (BTC) jako prawnego środka płatniczego w kwietniu. Według strony internetowej Sango, rząd zamierza uruchomić program promocyjny kryptowalut podczas wydarzenia 3 lipca, podczas którego prezydent, członkowie jego gabinetu i eksperci branżowi będą omawiać infrastrukturę fizyczną i cyfrową potrzebną do wejścia Republiki Środkowoafrykańskiej w przestrzeń kryptograficzną, a także ramy prawne.

Plany projektu Sango obejmują budowę „legalnego centrum kryptowalut” mającego na celu przyciągnięcie firm i globalnych entuzjastów kryptowalut, rozszerzenie adopcji Bitcoina w tym kraju oraz stworzenie wirtualnej „wyspy krypto” — specjalnej strefy ekonomicznej w metaversum, która będzie pozornie mieć równoważną przestrzeń w świecie fizycznym. Według Sando, CAR planuje mieć dedykowane ramy prawne dla kryptowalut do końca 2022 roku.

„Ambitna strategia szybkiego budowania odnoszącej sukcesy gospodarki może polegać tylko na nowych technologiach, które szturmem podbiły świat i wyniosły pieniądze na wyższy poziom, z Bitcoinem jako hasłem na czele” – powiedział Touadéra.

Plany Touadéry i Republiki Środkowoafrykańskiej dotyczące przyjęcia kryptowalut zdają się naśladować plany Salwadoru, którego ustawa o Bitcoinach deklarująca legalny środek płatniczy waluty cyfrowej weszła w życie we wrześniu 2021 roku. wartość obligacji BTC, od czerwca wstrzymanych w warunkach bessy.

Republika Środkowoafrykańska już przyjęła Bitcoina jako pełnoprawnego środka płatniczego w tym kraju.

Jednak za tym niby fascynującym boomem technologicznym w tym afrykańskim kraju może stać całkiem inna struktura i retoryka. Należy bezwzględnie pamiętać, że Republika Środkowoafrykańska wyparła wpływy francuskie, które zostały zastąpione Grupą Wagnera z Rosji. I to ta grupa nadaje główny ton przemianom o których słyszymy. Przemianom, które mają być korzystne nie dla samych obywateli tego afrykańskiego kraju tylko polityce imperialnej zleceniodawców na wschodzie.

Dlatego pomimo szczytnych idei i celów kryptograficznych obawiam się, że nowe rozwiązania wpłyną na finansowanie niestabilności, wzniecania chaosu i korumpowania lokalnych polityków.

Może Cię ainteresuje:

Komentarze