Rekordowa liczba węzłów BTC

Po raz kolejny padł rekord liczby węzłów BTC, dzięki czemu sieć jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również zapewnia lepszą ochronę prywatności.

Jest to drugi w tym roku rekord, przy czym prawie połowa obecnie działających węzłów działa w anonimowej sieci Tor.

Ponad 13 000 aktywnych węzłów bitcoina

Zaledwie w styczniu bieżącego roku pisaliśmy, że liczba węzłów Bitcoin osiągnęła nowy rekord wszech czasów, a już po kilku miesiącach rekord został pobity. W porównaniu do stycznia, gdzie było 11 613 aktywnych węzłów, nastąpił ponad 15% wzrost i obecnie jest ich aż 13 374.

Według informacji dostępnych na stronie Bitnodes rekordowy wynik udało się osiągnąć już piątego lipca. Od tego czasu liczba aktywnych węzłów bitcoina nieznacznie spadła, ale wciąż przekracza 12 800. Dzięki temu najstarsza kryptowaluta jest bezpieczniejsza i bardziej zdecentralizowana. O ile więc niedawne spadki kursów mogą świadczyć o tym, że zainteresowanie bitcoinem maleje, to stałe zwiększanie się ilości aktywnych węzłów świadczy o czymś całkowicie przeciwnym.

Węzły BTC działające w sieci Tor

Korzystanie z sieci Tor pozwala użytkownikom cieszyć się większą anonimowością przy wszystkich aktywnościach w sieci i tak samo jest w przypadku węzłów, które korzystają z tej technologii. Szczególnie duży wzrost ilości anonimowych węzłów miał miejsce w ubiegłym roku. O ile początkowo jedynie około 2% węzłów korzystało z sieci Tor, to w krótkim czasie ich udział wzrósł do prawie 20%.

Stale rosnąca liczba węzłów bitcoin może być oznaką wzrostu zainteresowania kryptowalutami. Jednocześnie każdy kolejny węzeł większa odporność sieci na ataki typu 51%.

Jak uruchomić własny węzeł BTC?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub zastanawiasz się nad uruchomieniem własnego węzła, skorzystaj z naszego poradnika: Czym jest pełny węzeł Bitcoina i jak go uruchomić? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i nie wymaga zakupu drogiego sprzętu (wystarczy szybki dysk twardy o pojemności około 500 GB i wydajne łącze internetowe). Zobacz również: szef Twittera Jack Dorsey konfiguruje swój własny węzeł Bitcoin.

Komentarze