Liczba węzłów Bitcoin osiągnęła nowy rekord wszech czasów

W obliczu rosnącej nieufności do rozwiązań zabezpieczających i ostatnich aktualizacji Bitcoin Core, coraz więcej bitcoinowców zaczyna uruchamiać własne węzły. Liczba węzłów Bitcoin osiągnęła nowy rekord wszech czasów.

Według Bitnodes.io, liczba węzłów Bitcoin jest aktualnie najwyższa w historii. Obecnie aktywnych jest 11 558 węzłów. Coin.dance z kolei szacuje całkowitą liczbę węzłów Bitcoin na 11 613, czyli nieco powyżej poprzedniego maksimum 11 250, ustalonego rok temu – również w styczniu.

Aktualizacja Bitcoin Core 0.21.0 została udostępniona do publicznego pobrania 14 stycznia 2021 r. Jest obecnie czwartą najczęściej używaną wersją oprogramowania wśród węzłów:

Obecnie na tej wersji działa 619 węzłów, co stanowi około 5,5% wszystkich węzłów z jakąkolwiekwersją Bitcoin Core. Prawie 5000 węzłów nadal korzysta z drugiej, najbardziej aktualnej wersji Bitcoin Core, 0.20.1, która pozostaje póki co najpopularniejsza.

Jeszcze bardziej cyfrowy Bitcoin

Najnowsza wersja Bitcoin Core wprowadza również sposób na tworzenie bardziej przewidywalnych sieci testowych i implementuje reguły konsensusu Taproot bez aktywowania ich w głównej sieci.

Zmiany ostatecznie posłużą do zwiększenia prywatności w transakcjach Bitcoin, ponieważ Taproot zapewnia, że output nie ujawnia już warunków, które były niepotrzebnie ujawniane w poprzednich implementacjach. Usunięcie cech odróżniających od transakcji pomoże również Bitcoin stać się aktywem bardziej zamiennym, bardziej zgodnym z oryginalną propozycją Satoshiego Nakamoto dotyczącą „cyfrowej gotówki”.

Do 25% wszystkich dostępnych węzłów Bitcoin działa w sieci Tor. To sprawia, że aktualizacja zgodności Bitcoin Core 0.21.0 dla ukrytych usług Tora w wersji 3 była niezbędna, jako że usługi ukryte wersji 2 zostaną wycofane jeszcze w tym roku. Uruchomienie klienta Bitcoin za pomocą Tora dodaje warstwę prywatności poprzez zaciemnianie adresu IP węzła łączącego.

Według Satoshiego, duża liczba niezależnie obsługiwanych węzłów jest uważana za niezbędną do sukcesu Bitcoina. Jego podstawowa wartość zależy od jego zdolności do pozostania zdecentralizowanym. Prowadzenie węzła jest również bezpieczniejszym sposobem samodzielnego przechowywania TC i praktyką stosowaną przez wielu hodlerów, którzy coraz bardziej obawiają się usług powierniczych.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze