Najgorsze dopiero przed nami – strefa euro i Wielka Brytania są w recesji

Najgorsze dopiero przed nami” – strefa euro i Wielka Brytania są w recesji, USA „flirtuje” z recesją – Credit Suisse

Po chaotycznym wrześniu, według Credit Suisse „najgorsze dopiero nadejdzie”. Banki centralne obawiają się dalszego podnoszenia stóp, podczas gdy gospodarki stoją już w obliczu recesji. Recesja w strefie euro i w Wielkiej Brytanii staje się faktem.

Gospodarki na całym świecie są zagrożone, ponieważ banki centralne są zmuszone bezlitośnie zaostrzać politykę gospodarczą, aby spowolnić inflację, powiedział Credit Suisse w swoich najnowszych prognozach gospodarczych.

„Wyższe stopy łączą się z trwającymi wstrząsami, które prowadzą nas do obniżenia prognoz PKB” – czytamy w raporcie.

„Strefa euro i Wielka Brytania są w recesji, Chiny ograniczają wzrost, a Stany Zjednoczone flirtują z recesją”.

Credit Suisse przewiduje globalny PKB na poziomie 2,6% w tym roku i 1,6% w przyszłym. W przypadku rynków oznacza to, że stan akcji i ryzykownych aktywów jeszcze bardziej się pogorszy wraz z końcem roku.

Oczekuje się, że wzrost w USA będzie „bliski zera” w tym roku i wzrośnie zaledwie o 0,8% w 2023 roku.

Co więcej, prognozy te są coraz bardziej ryzykowne, dodaje raport.

Zobacz także: Inflacja w Niemczech już dwucyfrowa. Pierwszy raz w erze euro

„Co najważniejsze, rosnący udział kategorii cenowych powyżej poziomów docelowych, inflacyjnych banku centralnego pokazuje, że inflacja rozszerza się z ograniczonej grupy czynników związanych z szokiem podażowym do bardziej ogólnej inflacji”, powiedział Credit Suisse.

„To rozszerzenie wymaga ostrzejszej polityki i słabszych gospodarek, ponieważ w coraz większym stopniu odzwierciedla napięte rynki pracy”.

Podwyżki stóp Rezerwy Federalnej nie zostały jeszcze odczute przez gospodarkę USA, ponieważ czwartkowe liczby bezrobotnych nadal wskazują na silny rynek pracy.

Dane dotyczące liczby bezrobotnych spadły o 16 000 do 193 000 w tygodniu poprzedzającym sobotę, zaskakując rynek kolejnym nieoczekiwanym spadkiem, który oznaczał najniższy poziom od pięciu miesięcy.

W świetle tego Credit Suisse przewiduje, że Fed pozostanie agresywny, a stopa funduszy federalnych prawdopodobnie osiągnie szczyt jedynie na poziomie 4,5-4,75%. Obecny zakres to 3%-3,25%.

W miarę zbliżania się trzeciego kwartału coraz częściej pojawiają się głosy prognozujące gwałtowną recesję także w strefie euro . W tym tygodniu Stanley Druckenmiller, miliarder inwestor i założyciel Duquesne Capital, przewiduje „twarde lądowanie” dla amerykańskiej gospodarki w 2023 r., gdy jastrzębi Fed kontynuuje swój cykl zacieśniania.

„Naszym głównym problemem jest twarde lądowanie pod koniec ’23”, powiedział Druckenmiller na szczycie CNBC Delivering Alpha Investor Summit w Nowym Jorku.
„Będę oszołomiony, jeśli nie będziemy mieli recesji w ’23. Nie znam czasu, ale na pewno do końca 2023 roku.”

Na tej samej konferencji założyciel miliardera Citadel, Ken Griffin, powiedział, że jego fundusz hedgingowy jest „bardzo skoncentrowany na możliwości recesji”. Ale Griffin był nieco bardziej optymistyczny, stwierdzając, że „gospodarka USA jest nadal silna dla ludzi, którzy idą do pracy każdego dnia” – powiedział Griffin.

Ostrzeżenia przed nadchodzącym kataklizmem gospodarczym i recesją w strefie euro, która najbardziej nas dotyczy otrzymujemy już codziennie z każdej strony. Nie można tego lekceważyć. Trzeba uważnie zastanowić się nad własnymi wydatkami i inwestycjami, pamiętając, że każdy kryzys jest szansą.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze