Istnieje szansa na Flippening Etherum w niedalekiej przyszłości

Istnieje szansa na Flippening Etherum w niedalekiej przszyłości, ale obawy o centralizację pozostają – Anthony Di Iorio

Hipotetyczny Flippening, w którym Etherum przewyższa kapitalizację rynkową Bitcoina, prawdopodobnie się wydarzy, powiedział Anthony Di Iorio, jeden ze współzałożycieli Ethereum (ETH).

„Istnieje duża szansa, że ​​jeśli Ethereum będzie nadal podążać w tym kierunku, nastąpi Flippening” – powiedział Michelle Makori, podczas wywiadu z redaktorem naczelnym w Kitco News.

Jednak Di Iorio był zaniepokojony kwestiami centralizacji po niedawnym połączeniu Ethereum, które przekształciło sieć ETH z protokołu sprawdzającego pracę na protokół konsensusu Proof of Stake z Proof of Work.

„Moim zdaniem, Ethereum zawsze wykonywało dobrą robotę, nie poświęcając decentralizacji” – stwierdził.

„Ale czy można to zrobić w 100 procentach? Nie jestem pewien… Martwię się o ryzyko centralizacji dowodu stawki”.

Przeczytaj także: Czy po Merge, Ethereum PoS stanowi zagrożenie dla dominacji Bitcoina?

Merge

Długo oczekiwany Ethereum Merge z powodzeniem przekształcił sieć z algorytmu dowodu pracy na algorytm konsensusu dowodu stawki w dniu 15 września.

Wśród głównych zmian w ekosystemie jest 99-procentowe zmniejszenie zużycia energii. Jednak „opłaty za gaz” Ethereum, czyli kwota zapłacona za Ether w celu przeprowadzenia transakcji, pozostają niezmienione.

Di Iorio wyjaśnił, że opłaty za gaz prawdopodobnie spadną, gdy zostaną wprowadzone ulepszenia „warstwy drugiej”, „aby pomóc w skalowalności”. Protokoły warstwy drugiej, takie jak Ethereum’s Polygon lub Bitcoin’s Lightning Network, są oparte na istniejących łańcuchach bloków.

Oczekuje się, że przyszłe aktualizacje Ethereum, takie jak Danksharding, poprawią funkcjonalność warstwy drugiej i zmniejszą opłaty za gaz.

„To naprawdę kolejna duża przeszkoda” – powiedział Di Iorio.

„Sam Merge polegał wyłącznie na przejściu z jednego systemu do drugiego”.

Centralizacja

Proof-of-stake pozwala właścicielom kryptowalut na walidację transakcji blokowych na podstawie liczby postawionych monet. Połączenie Ethereum w celu potwierdzenia stawki było kontrowersyjne wśród niektórych, którzy twierdzą, że grozi to większą centralizacją sieci, ponieważ tak zwane „kryptowaluty” z dużymi zasobami monet stawiają więcej swoich monet i uzyskują kontrolę nad walidacją.

Di Iorio przyznał, że jest to problem i stwierdził, że „są dwa adresy które stanowią prawie 50 procent wszystkich walidacji, które mają miejsce” w sieci Ethereum.

Oba adresy należą do Lido i Coinbase.

Jednak Di Iorio wskazał, że sieci typu proof-of-work, takie jak Bitcoin, również mają problemy z centralizacją.

„Bardzo szybko pojawiła się sytuacja [potrzeby] szybszego sprzętu” – wyjaśnił.

„Zmienił się system, w którym tylko firmy skoncentrowane na zaawansowanych technologiach mogły produkować chipy”.

Wydobywanie Bitcoinów wymaga intensywnych wymagań energetycznych i sprzętowych, biorąc pod uwagę trudność podstawowych problemów obliczeniowych wymaganych do wydobycia Bitcoinów.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze