Raport QuadrigaCX | Nie mogą znaleźć 26 350 bitcoinów!

1 375
Ciąg dalszy sprawy giełdy QuadrigaCX. Ernst and Young (EY) dostarczył wreszcie adresy dla zimnych lub offlinowych portfeli bitcoin. Oprócz, jak już informowaliśmy, 103 bitcoinów przesłanych na cold wallet okazuje się, że nadal brakuje monet o orientacyjnej wartości około 100 milionów dolarów.

Nie mogą się doliczyć

Wczoraj EY opublikował swój trzeci raport o Quadriga, w którym przedstawił postępy poczynione od czasu powołania go na początku lutego. Podczas gdy pewne szczegóły w raporcie były już jawne, do tej pory firma audytorska niezłomnie odmawiała udzielenia wielu informacji na temat brakujących kryptowalut.

Dla przypomnienia

Quadriga ogłosiła pod koniec stycznia, że jest winna klientom prawie 200 milionów dolarów zarówno w kryptowalutach, jak i w FIAT, przy czym kryptowaluty stanowią około 137 milionów dolarów. Te kryptowaluty były niedostępne, jak podała spółka, ponieważ zmarły założyciel i dyrektor generalny, Gerald Cotten, podobno utrzymywał większość zasobów giełdy w cold walletach i tylko on kontrolował prywatne klucze do swoich rachunków.

Nadal brakuje 26 350 bitcoinów

Przed piątkiem 01.03 ani Quadriga, ani EY nie ujawniły adresów zimnego portfela. Spekulowano zatem, że być może nie istnieją. Teraz, po raz pierwszy, EY oficjalnie zidentyfikował sześć bitcoinowych adresów zimnego portfela, które były używane przez Quadriga. Pięć zostało wcześniej zidentyfikowanych przez niezależnych badaczy po automatycznym transferze 103 BTC, co zostało nazwane „błędem ustawienia platformy”. W piątek po południu całkowity bilans tych pięciu portfeli wynosił 104 bitcoiny, czyli około 400 000 dolarów.

Szósty adres EY nie zawiera żadnych akcji bitcoinów, chociaż 31 BTC (118 000 dolarów) zostało przeniesionych z portfela 3 grudnia, zaledwie kilka dni przed śmiercią Cottena. Oznacza to, że 26 350 bitcoinów (o wartości około 100 milionów dolarów) należnych klientom nie było w tych zimnych portfelach. Według raportu:

Zapytaliśmy o przyczynę braku rezerw kryptowalutowych w Identyfikowanych Zimnych Portfelach Bitcoin od kwietnia 2018 roku. Do chwili obecnej, Wnioskodawcy nie byli w stanie zidentyfikować przyczyny, dla której Quadriga mogła przestać używać tych portfeli z przeznaczeniem na depozyty w kwietniu 2018 r. Jednak Ernst&Young i zarząd nadal będą przeglądać bazę danych Quadriga, aby uzyskać dalsze informacje.

Co z giełdami?

Według raportu QuadrigaCX mogła posiadać konta na co najmniej 14 różnych giełdach kryptowalut.

EY dotarło do tych giełd, a do chwili obecnej odpowiedziały cztery. Przynajmniej niektóre z nich potwierdziły, że Cotten lub Quadriga posiadały konta, a jeden przekazał EY „minimalną” kwotę kryptowalut. W raporcie nie określono, które to były giełdy.

Niektóre z kryptowalut wcześniej przechowywanych w zidentyfikowanych zimnych portfelach bitcoin przesłano na giełdę. Podczas gdy „nie jest możliwe uzyskanie absolutnej pewności z informacji publicznej, kto jest właścicielem adresu”, istniejące narzędzia mogą potwierdzić, że niektóre giełdy posiadają własne adresy.

Mając to na uwadze, EY dodał, że „dochodzenie w sprawie rachunków giełdowych jest dopiero na etapie wstępnym ” konstatując:

W tym momencie nie jesteśmy w stanie określić źródła depozytów na żadnych z kont giełdowych oraz tego, gdzie zostały przetransferowane kryptowaluty. Trwają starania, aby zachować i odzyskać kryptowaluty utracone przez Quadriga, jeśli w ogóle takie znajdują się na innych giełdach.

Dodatkowo w raporcie czytamy:

Audytor uważa za konieczne, aby kopia danych platformy Quadriga została zabezpieczona tak szybko, jak to możliwe. Dane platformy pomogą monitorować bieżące dochodzenie w sprawie działalności, spraw i potencjalnych aktywów Quadriga, które mogą być odzyskane z korzyścią dla interesariuszy w sprawie.

Jestem ciekawy, jakie jest Wasze zdanie na temat ustaleń nowego raportu w sprawie QuadrigaCX. Zapraszam do komentowania.

Komentarze