Putin zakazał płacenia kryptowalutami za towary i usługi w Rosji, ale zniósł Vat i obniżył podatki od zysków

Putin zakazał płacenia kryptowalutami za towary i usługi w Rosji, ale zniósł Vat i obniżył podatki od zysków

Rosyjski parlament rozważa również dwa inne projekty ustaw związanych z aktywami cyfrowymi: regulujące działalność górników oraz wymogi dla firm obsługujących transakcje kryptograficzne.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą cyfrowych aktywów finansowych jako płatności ponad miesiąc po tym, jak została ona wniesiona do niższej izby parlamentu.

W czwartkowej aktualizacji rosyjska Duma Państwowa zauważyła, że ​​Putin podpisał ustawę zawieszającą niektóre części obowiązującego prawa federalnego „o bankach i działalności bankowej”, skutecznie zakazując ludziom używania kryptowalut do płacenia za towary i usługi. Pierwotny projekt ustawy z 7 czerwca określał „zakaz wprowadzania innych jednostek pieniężnych lub surogatów pieniężnych na terytorium Federacji Rosyjskiej”.

Przewodniczący Dumy zatwierdził projekt ustawy 8 czerwca, a po zmianach i innych rozważaniach, wyższa izba parlamentu, Rada Federacji, zatwierdziła ustawę 8 lipca. Zgodnie z Konstytucją Federacji Rosyjskiej, wszystkie ustawy muszą być zatwierdzone przez obie izby przed ich podpisaniem przez prezydenta.

Cointelegraph poinformował w czerwcu, że projekt ustawy wprowadził pojęcie „platformy elektronicznej” — platformy finansowej, platformy inwestycyjnej lub systemu informacyjnego, w którym emitowane są cyfrowe aktywa finansowe. Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą platformy te będą prawdopodobnie musiały przesyłać transakcje i działania do rejestru rosyjskiego banku centralnego w ramach krajowego systemu płatności.

Rosyjski parlament rozważa obecnie dwa inne projekty ustaw związanych z zasobami cyfrowymi. Jeden z nich potencjalnie ureguluje działalność górników kryptowalut w kraju, wymagając od nich przestrzegania określonej procedury rejestracji jako jednoosobowi właściciele lub osoby samozatrudnione. Inny, nazwany „w walucie cyfrowej”, zaproponował wymagania dla firm obsługujących transakcje dotyczące aktywów cyfrowych, w tym licencjonowanie i ujawnianie zagrożeń i prywatności danych.

Rosyjska Duma uchwala ustawę o zniesieniu podatku VAT, niższych stawkach podatku dochodowego od sprzedaży aktywów cyfrowych

Rosja zwraca się ku technologii blockchain, aby przeciwdziałać izolacji gospodarczej spowodowanej sankcjami nałożonymi w związku z inwazją na Ukrainę.

Duma Państwowa, niższa izba ustawodawcy rosyjskiego, uchwaliła ustawę o opodatkowaniu aktywów cyfrowych, która zwalnia ich sprzedaż z podatku od wartości dodanej (VAT) w Federacji Rosyjskiej. Niektóre inne usługi wymiany zasobów cyfrowych również będą zwolnione, jak informuje państwowy serwis informacyjny RIA Novosti.

Ponadto ustawa ustaliła stawki podatku dochodowego w wysokości 13% dla rosyjskich giełd od pierwszych 5 milionów rubli (obecnie około 93 000 USD) podstawy opodatkowania rocznie, 15% od kwot powyżej tego limitu i 15% od wszystkich operatorów walutowych . Obecna stawka podatku dla firm wynosi 20%.

Opodatkowanie aktywów cyfrowych zgodnie z ustawą jest analogiczne do podatków od papierów wartościowych, informuje RIA Novosti. Rząd zauważył w projekcie, że odrębna procedura podatkowa dla aktywów cyfrowych jest kluczem do stworzenia efektywnej i konkurencyjnej gospodarki cyfrowej.

Bank Rosji wspiera transgraniczne płatności kryptograficzne.

Rosja złagodziła swoje sceptyczne stanowisko wobec kryptowalut, ponieważ kraj coraz bardziej odczuwa presję zachodnich sankcji gospodarczych wynikających z inwazji na Ukrainę. Główne rosyjskie banki zostały zablokowane w systemie SWIFT, a kraje G7 zakazały w tym tygodniu zakupu nowo wydobytego lub rafinowanego rosyjskiego złota. Te posunięcia, wraz z szeregiem innych sankcji, doprowadziły do ​​ogłoszonej przez Rosję niewypłacalności w poniedziałek w zakresie obsługi zadłużenia zagranicznego.

Rosyjski bank Sber przygotowuje się do uruchomienia stablecoina, a pierwsza wiceprezes rosyjskiego banku centralnego Olga Skorobogatova w wywiadzie udzielonym w czwartek stwierdziła, że ​​próby cyfrowego rubla zostaną przesunięte z 2024 do kwietnia 2023 roku. Pilotażowy projekt z udziałem 12 rosyjskich banków w toku.

„Myślę, że wszystkie szanujące się państwa będą miały krajową walutę cyfrową w ciągu trzech lat. […] Powinniśmy być gotowi jak najszybciej. Ponadto rozwiąże to kwestię blokowania dostępu do SWIFT, ponieważ ta integracja sprawi, że SWIFT będzie niepotrzebny” – powiedziała Skorobogatova.

Działalność rządu Rosji w sektorze kryptowalut warto uważnie obserwować gdyż z pewnością także ten sektor będzie używany do realizowania ekspansywnej, imperialnej polityki Rosji. Na celowniku jest Afryka.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx