Bitcoin a złoto | 60% ryzyka recesji w USA wg JP Morgan

2 267

Puk, puk! Kto tam? Recesja. W ciągu ostatnich dwóch dni, na usta komentatorów i analityków rynków powróciła dyskusja na temat możliwości recesji w Stanach Zjednoczonych. Niedawne działania FED przynoszą obawy o przyszłość amerykańskiej gospodarki. W cieniu tych spekulacji pojawia się teza, że cena złota wzrasta w obliczu awersji do ryzyka. Poetórzmy raz jeszcze – wzrasta cena złota – nie bitcoina. Okazuje się zatem, że na ten moment, w sytuacji niepewności, złoto jest w pełni łask. Bitcoin a złoto w obliczu recesji? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Amerykański Institute of Supply Management poinformował we wtorek, że wskaźnik produkcji osiągnął 10-letnie minimum w wysokości 47,8 procent. Odczyt poniżej wartości 50% wskazuje na kurczenie się działalności produkcyjnej.

Takie dane sugerują zwiększone ryzyko recesji w 2020 r. Możemy to zaobserwować na poniższym wykresie opublikowanym przez popularnego analityka Holgera Zschaepitza:

Prawdopodobieństwo recesji gospodarki USA w przyszłym roku jest obecnie większe niż 40 procent. Według danych JPMorgan krzywa dochodowości skarbu państwa (obligacje amerykańskie) mówi o 60 procent ryzyka recesji.

Bitcoin a złoto. Złoto rośnie. Bitcoin, póki co – nie.

Zagrożenie recesją posłało ceny globalnych akcji w dół. Warto zauważyć, że Dow Jones Industrial Average spadł o ponad 450 punktów już w drugim dniu wyprzedaży.

Tymczasem złoto wzrosło z 1460 USD do 1500 USD za uncję w ciągu ostatnich 48 godzin. Żółty metal, klasyczny atut bezpiecznej przystani, wyraźnie korzysta z obaw związanych z recesją i wynikającej z tego awersji do ryzyka.

kurs złota
Wykres kursu złota od TradingView

Kurs bitcoin jest uwięziony od wtorku w przedziale 8 200 – 8 500 USD. W rzeczywistości odbicie największej kryptowaluty od ostatnich minimów w pobliżu 7700 USD skończyło się w pobliżu 200-dniowego oporu średniej ruchomej (MA) na poziomie 8 483 USD. Miało to miejsce w ciągu ostatnich 48 godzin.

btc usd 04-10-2019
Wykres kursu bitcoina od TradingView

Wielu inwestorów uważa BTC za store of value i zabezpieczenie przed agresywną ekspansywną polityką pieniężną przyjętą przez główne banki centralne. Według FedWatch CME szanse na to, że Rezerwa Federalna wprowadzi trzecią obniżkę stóp procentowych w 2019 r. W październiku, wzrosły w ciągu ostatnich dwóch dni z 40 do 64 procent!

Kurs BTC spadł we wrześniu z 10 000 USD do 8 000 USD, pomimo decyzji Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych o 10 punktów bazowych do -0,50 procent. Pojawiają się głosy, że te czynniki sugerują, że BTC jeszcze nie przejął roli klasycznej bezpiecznej przystani i pozostaje w dużej mierze nieskorelowanym zasobem.

Sytuacja oczywiście może się jeszcze zmienić. W końcu BTC wydaje się mieć wszystkie właściwości haven asset. Reuters podkreśla, że BTC nie jest powiązany z walutami rządowymi i ma charakter deflacyjny, co nadaje mu natywną wartość, podobną do tej, którą charakteryzują się metale rzadkie.

Czy brak popytu na bitcoin jako bezpieczną przystań w obliczu obaw ekonomicznych wydaje się zaprzeczać tezie, że kryptowaluta jest cyfrowym złotem?

Komentarze