Spadek kursu BTC o 1000$ w 30 minut i lodowata kąpiel rynku

Kurs bitcoina spadł wczoraj o 9 procent w pół godziny. Kursy pozostałych kryptowalut spadły o kilkanaście, nawet kilkadziesiąt procent, lądując na poziomach niewidzianych od 3 miesięcy. To dawno nie widziane tąpnięcie o bardzo dużej sile, nawet jak na rynek kryptowalut. Czy ten spadek kursu BTC i altcoinów będzie miał swoją kontynuację?

Wczoraj od 21:50 BTC kosztował około 8600 $. W porównaniu z najwyższą kwotą 9812 $ w ciągu ostatnich 24 godzin to dość pokaźny spadek.

„Nawet w przypadku bitcoin jest to dość rzadkie wydarzenie” – powiedział Qiao Wang, dyrektor ds. Produktu w Messari, nowojorskiej firmie zajmującej się danymi i badaniem kryptowalut.

btc btc
Wykres BTC USD od TRadingView

Cena zaczęła spadać około 18:30 UTC i ustabilizowała się około 19:00.

Anonimowy trader wyraził opinię, że spadek ceny mógł zostać zaostrzony przez wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i likwidację kontraktów na Bitmex. To znana giełda, która zapewnia klientom dźwignię 100x.

Wezwania do uzupełnienia depozytu odnotowała również platforma DataMish:

bitmex margin call
Źródło: DataMIsh

Pułapka na byki?

Kiedy inwestorzy posiadający długie pozycje odczuwają potrzebę sprzedaży na spadającym rynku, aby ograniczyć straty, mogą spowodować tzw. long squeeze. To swoista pułapka, która w trendzie wzrostowym, w przypadku nagłego spadku cen, skłania innych uczestników rynku do dalszej odsprzedaży danego waloru. Ta presja na sprzedaż zwykle prowadzi do dalszego spadku cen rynkowych.

Dane z Bitfinex pokazują również, że długie pozycje spadają poniżej -0,005 procent. Stało się tak po tym, gdy gwałtowny spadek kursu BTC zmusił inwestorów do zamknięcia swoich długich pozycji.

bitfinex sytuacja
Źródło: DataMIsh

Cały rynek mocno w dół

W chwili pisania tego tekstu nie tylko kurs bitcoina doświadczył spadku. Poleciały wraz z nim praktycznie wszystkie kryptowaluty. W przeciągu ostatnich 24 godzin spadki te sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu procent:

kryptowaluty spadki
źródło: coinmarketcap

Jurek S. wszystko rozrysował

O nadchodzących spadkach mówiliśmy już w ostatniej analizie technicznej rynku kryptowalut na Bithub.pl:

Jak jest Twoja opinia na temat aktualnej sytuacji na rynku kryptowalut? Podziel się z nami swoimi odczuciami w komentarzach.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze