Prezydent Wenezueli nakazał bankom przyjęcia kryptowaluty Petro

1 579

Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro nakazał wszystkim bankom w kraju przyjęcie kryptowaluty Petro jako jednostki rozliczeniowej. Banki publiczne i prywatne muszą teraz odzwierciedlać wszystkie informacje finansowe w „suwerennych boliwarach” i Petro, zgodnie z uchwałą regulacji finansowych. Posunięcie to jest częścią desperackich prób Maduro, aby uwolnić kraj od wpływu amerykańskich sankcji.

Nawet po utworzeniu nowej waluty „suwerennego boliwara”, Maduro wciąż ma obsesję na punkcie spychania swojej kryptowaluty na obywateli. Już wcześniej przemysł naftowy wykorzystywał Petro do transakcji biznesowych, a teraz uwaga została zwrócona na system bankowy. Aktualnie, Petro będzie wyceniane na 60 dolarów lub 3600 suwerennych boliwarów.

Kryptowaluty
źródło: pixabay.com

W poniedziałek 20 sierpnia 2018 roku Wenezuela stała się pierwszym krajem, który zaakceptował kryptowalutę jako jednostkę monetarną. Wraz z 96-procentową dewaluacją boliwara, wzmacnia się zainteresowanie kryptowalutą Petro, która została tak zaprojektowana, aby była odporna na obniżenie realnej wartości – twierdzi prezydent kraju. Kryptowaluta będzie „suwerennym aktywem cyfrowym popieranym i wydanym przez Wenezuelę” i powiązanym z krajowymi zasobami ropy, podaje oficjalny dokument wenezuelskiego rządu. Maduro wyemituje 100 milionów tokenów Petro, opartych na blockchainie NEM. Jak podają wenezuelskie media, „państwo nie będzie w stanie wytworzyć nowej partii emisji Petro”.

Dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, a wartość kryptowaluty Petro

Rozwój kryptowaluty Petro i jej ekspansja na inne dziedziny życia Wenezuelczyków, jest aktualnie głównym celem prezydenta kraju. Maduro powiedział, że dokona przeglądu zróżnicowanych kursów walut Wenezueli i wypłaci pensje, emerytury i określi ceny towarów i usług – w Petro. Jak sam mówi, kryptowaluta Petro równać się będzie 60$ i posiadać równowartość 3600 „suwerennych boliwarów”. Zamierza również wprowadzić minimalne wynagrodzenie, które wzrośnie o aż 35 razy. Aktualnie, minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 1800 „suwerennych boliwarów”, ekwiwalent połowy kryptowaluty Petro.

Analitycy ds. walut poddali w wątpliwość Petro jako funkcjonalny instrument finansowy, powołując się na brak jasnych szczegółów na temat tego, jak działa. Ponadto, należy pamiętać o sankcjach amerykańskich, które powodują, że podmioty działające na rynku finansowym są wykluczone z większości działań międzynarodowych. Od 2003 r. Wenezuela boryka się z surową kontrolę walutową, zidentyfikowaną przez ekonomistów jako główną przyczynę aktualnego kryzysu gospodarczego, która spowodowała hiperinflację i sprawiła, że ​​waluta boliwara stała się praktycznie bezwartościowa.

Co sądzicie o sytuacji w Wenezueli? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze