Powstanie nowa giełda kryptowalut – EDX Markets (EDXM)

4 387

Wiodące instytucje finansowe chcą uruchomić nową giełdę cyfrowej aktywów

Konsorcjum instytucji finansowych, w tym Charles Schwab, Citadel Securities, Fidelity Digital Assets, Paradigm, Sequoia Capital i Virtu Financial, ogłosiło uruchomienie EDX Markets (EDXM), „pierwszej w swoim rodzaju giełdy, która zajmie się zainteresowaniem aktywami cyfrowymi poprzez umożliwienie bezpiecznego i zgodnego z przepisami handlu aktywami cyfrowymi przez zaufanych pośredników.”

Ten ruch konsorcjum pojawia się, gdy tradycyjne instytucje finansowe wspólnie wkraczają w sferę aktywów cyfrowych, pomimo prawie rocznego załamania na szerszym rynku kryptowalut.

„Nowa giełda EDXM została zaprojektowana tak, aby umożliwić wysoce płynny ekosystem kryptowalut, który agreguje płynność od wielu animatorów rynku w celu zmniejszenia spreadów i poprawy przejrzystości”, napisano w komunikacie.

„Oczekuje się, że to zaangażowanie w odkrywanie cen i wydajność przyniesie lepsze ceny dla inwestorów niż te oferowane przez istniejące giełdy kryptowalut”.

Infrastrukturę technologiczną dla EDXM zapewni MEMX, operator rynku założony w 2019 roku m.in. przez Bank of America Merrill Lynch, Charles Schwab i Citadel Securities.

Zgodnie z zapowiedzią EDXM wykorzysta „sieć wybranych cyfrowych powierników do ochrony aktywów”, co umożliwi „kompensowanie i rozliczanie transakcji na blockchain w celu uzyskania większej szybkości i wydajności przy niższych kosztach, eliminując potrzebę kosztownych rozliczeń dwustronnych. ”

Jeśli chodzi o powód utworzenia nowej giełdy, jej zarząd stwierdził, że:

„Crypto to globalna klasa aktywów o wartości 1 biliona dolarów z ponad 300 milionami uczestników i stłumionym popytem kolejnych milionów. Odblokowanie tego popytu wymaga platformy, która może zaspokoić potrzeby zarówno handlowców detalicznych, jak i inwestorów instytucjonalnych o wysokich standardach zgodności i bezpieczeństwa.”

Fidelity oferuje swoim klientom dostęp do Bitcoina

W innych wiadomościach ze świata kryptowalut i instytucji finansowych, Wall Street Journal donosi, że Fidelity Investments rozważa pomysł umożliwienia wszystkim swoim klientom detalicznym dostępu do handlu bitcoinami (BTC) bezpośrednio za pośrednictwem platformy maklerskiej.

Przy obecnym spisie ponad 34,4 miliona rachunków maklerskich byłoby to jedną z największych dotychczasowych integracji kryptowalut przez dużą tradycyjną instytucję finansową.

Fidelity oferuje swoim klientom instytucjonalnym handel kryptowalutami od 2018 roku, a w 2020 roku firma uruchomiła fundusz kryptograficzny Wise Origin Bitcoin Index dla zamożnych klientów.

Firma jeszcze oficjalnie nie potwierdziła tego rozwoju, ale to nie powstrzymało plotek na ten temat.

Na konferencji SALT w Nowym Jorku w poniedziałek dyrektor generalny Galaxy Digital Mike Novogratz powiedział:

„Słyszałem, że Fidelity wkrótce przeniesie swoich klientów detalicznych do kryptowalut. Mam nadzieję, że dobrze usłyszałem. Więc nadal jesteśmy w tym instytucjonalnym marszu, a to daje krypto głos”.

We wtorkowym oświadczeniu Fidelity dotyczącym plotek stwierdzono:

„Chociaż nie mamy nic nowego do ogłoszenia, rozszerzenie naszej oferty w celu umożliwienia szerszego dostępu do zasobów cyfrowych pozostaje obszarem zainteresowania”.

W kwietniu tego roku Fidelity zrobiło hałas w świecie finansów po tym, jak dało prawo 401(k) posiadaczom kont emerytalnych bezpośredniego dostępu do zakupu Bitcoina. Doprowadziło to do krytyki ze strony Departamentu Sprawiedliwości USA, który stwierdził, że ma „poważne obawy” dotyczące oszczędzania na emeryturę za pomocą Bitcoina. Także wielu amerykańskich senatorów wyraziło swoje obawy, przy czym senator Elizabeth Warren nazwała rozwój kryptowalut za „niezmiernie niepokojący”.

Wiodące giełdy kryptowalut powstałe kilka lat temu i rozwijając swoje usługi coraz szerszej społeczności stały się elementem zazdrości tradycyjnego świata finansów. Starzy finansiści mają chrapkę na swój udział w torcie jakim jest szeroko rozumiane pośrednictwo. Stąd pomysł aby w nim zaistnieć.

Do tej pory mocno negowali świat kryptowalut i krytykowali inwestowanie w jego segmenty.

Coś się zmienia. Starzy wyjadacze wchodzą do gry wraz z zapowiedzią wzmożonych regulacji. Regulacji, które będą miały za zadanie ograniczyć działalność dotychczasowym graczom i wpuścić na rynek swoich.

Świat finansów jest wyjątkowo drapieżny.

A czy to będzie z pożytkiem dla detalicznego klienta, zobaczymy ale raczej nie.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze