Postępowania upadłościowe w branży kryptograficznej spowalniają masową wyprzedaż

8 426

Postępowania upadłościowe w branży kryptograficznej spowalniają masową wyprzedaż i pozwalają na złapanie oddechu.

W masowej wyprzedaży może nastąpić istotna przerwa, ponieważ wielu znanych graczy nie może rozporządzać swoimi aktywami do czasu rozwiązania przez sąd postępowania upadłościowego.

W zeszłym tygodniu przestrzeń kryptowalut przeżywała silne wzrosty, a Ethereum znacznie przebiło Bitcoina w odrabianiu strat. W momencie pisania tego artykułu skala aprecjacji zmalała. Bitcoin kosztował 21 486 USD, co oznacza wzrost o 3,4% w ciągu dnia, a Ethereum o 1490 USD, co oznacza wzrost o 8,6% w ciągu dnia.

„Ostatnie kilka miesięcy były bardzo trudne dla rynku kryptowalut. Było wiele problemów z płynnością, które zwłaszcza dotyczyły firm pożyczkowych przechodzących postępowanie upadłościowe. Płynne kryptowaluty zostały najbardziej dotknięte krachem, ponieważ są one zazwyczaj na pierwszym miejscu spośród tych, które są sprzedawane, gdy trzeba wzmocnić swój bilans, spłacić pożyczkę lub wyjść z niestabilnych rynków” – powiedziała w ostatnim wywiadzie dla Kitco News dyrektor ds. badań Kaiko, Clara Medalie.

Po tym, jak Bitcoin spadł w połowie czerwca do 17 000 USD, kryptowaluta ta prawdopodobnie znalazła swoje dno. To samo dotyczy reszty rynku kryptowalut, powiedziała Medalie.

„Być może, że dno już było. Kilka wskaźników sugeruje, że rynki mogą się odwrócić” – powiedziała.

„Ogólnie rzecz biorąc, rynki kryptowalut są nadal bardzo skorelowane. Zazwyczaj, gdy wartość Bitcoina rośnie, inne rynki rosną. Rynki kryptowalut osiągną szczyt, gdy zobaczymy rozbieżność w korelacjach między różnymi kryptowalutami. W tej chwili nadal są one bardzo ze sobą powiązane”.

Jednym z głównych sygnałów powstrzymania fali odpływów są postępowania upadłościowe, w które zaangażowane są firmy pożyczkowe, takie jak Celsius, Voyager i 3AC.

„Ponieważ wszystkie te firmy są w trakcie postępowania upadłościowego, minie trochę czasu, zanim będą mogły zlikwidować posiadane przez siebie aktywa” – zauważyła Medalie.

„To mogło wstrzymać likwidacje pozycji, które spowodowały bessę w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To, co zostanie zlikwidowane w najbliższej przyszłości, może być wszystkim, co będzie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Z powodu tak wielu procedur prawnych, prawdopodobnie nie wolno im dotykać tego, co trzymają, dopóki nie uzyskają zgody odpowiednich organów prawnych.

Jednak ryzyko przenoszenia upadłości z firmy na firmę nadal istnieje, ponieważ ujawnia się więcej informacji na temat tego, kto komu pożyczył pieniądze.

„Prawie każdego dnia wciąż otrzymujemy nowe informacje, kto pożyczył pieniądze 3AC lub deponował aktywa u Celsjusza. Wciąż widzimy następstwa upadku tych dużych podmiotów kryptograficznych. Ale trudna sytuacja zdecydowanie zwalnia” – dodał Medalie.

Następnym wielkim wydarzeniem dla kryptowalut będzie reakcja rynku na prawdopodobną 75-punktową podwyżkę Rezerwy Federalnej – drugą podwyżkę stóp o tej wielkości z rzędu.

„Kluczowymi czynnikami napędzającymi obecnie rynek kryptowalut były głównie makro. Interesujące będzie zobaczyć, co stanie się po kolejnym posiedzeniu Fed. Będzie to silny wskaźnik tego, jak rynek kryptowalut zareaguje na ruchy makro w ciągu najbliższych kilku miesięcy”.

„Większość korelacji makro nie wygląda obecnie zbyt dobrze dla Bitcoina”.

Bitcoin ma dość silną odwrotną korelację z dolarem amerykańskim — kiedy dolar rośnie, Bitcoin spada.

„A zważywszy, że dolar osiągnął dziesięcioletnie maksimum w ciągu ostatnich kilku miesięcy w porównaniu z większością innych walut Fiat, utrudnia to we wzroście kursu BTC” – powiedziała.

Ponadto Bitcoin miał stosunkowo wysoką korelację z akcjami technologicznymi.

„I znowu nie jest to najlepszy znak, ponieważ większość akcji doświadczyła w ciągu ostatnich kilku miesięcy bardzo gwałtownego spadku, prawie bessy na rynku” – dodała.

Bitcoin prawdopodobnie pozostanie wrażliwy na sygnały makro, takie jak najnowsze dane o inflacji lub dane o bezrobociu, dopóki światowe rynki nie ustabilizują się lub inflacja nie spadnie zauważyła Medalie.

„W tej chwili wciąż jesteśmy w trakcie historycznego wzrostu stóp procentowych, który Fed będzie wprowadzał w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – zauważyła.

„Wyższe stopy procentowe, zniechęcają inwestorów do inwestowania środków w bardziej ryzykowne aktywa”.

Paryski dostawca danych dotyczących aktywów cyfrowych również obserwuje rozwój Ethereum Merge. To właśnie wywołało silny wzrost w Ethereum w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a kryptowaluta wzrosła o 44%.

„Wiadomość, że ostateczna data fuzji Ethereum została ustalona na 19 września, była pierwszym przypadkiem, w którym deweloperzy podali ostateczną datę. Widzimy więc rajd, w którym inwestorzy są bardzo podekscytowani” – opisuje Medalie.

To najważniejsza aktualizacja w historii sieci, zwłaszcza że sieć Ethereum jest największa pod względem łącznej liczby użytkowników. Chociaż Bitcoin ma najwyższą kapitalizację rynkową, jako sieć, nie jest tak używany przez tak wiele protokołów jak Ethereum.

„Ciekawe będzie zobaczyć, jak Ethereum Merge zwiększa wykorzystanie protokołów DeFi, w szczególności zdecentralizowanej wymiany. Trudno było uzyskać powszechne przyjęcie ze względu na wysokie opłaty transakcyjne na blockchainie Ethereum, a oczekuje się, że po fuzji opłaty zostaną drastycznie zmniejszone” – dodał Medalie.

„Może to być silną zachętą do zwiększenia zarówno płynności na zdecentralizowanych giełdach, jak i na ogólną wydajność rynku i proces ustalania cen.”

Jedną z pomocnych miar, których używa się próbując przewidzieć, czy bessa się skończyła na kryptowalutach, jest wolumen obrotu.

„Kiedy wolumeny handlu są płaskie lub spadają, oznacza to, że większość ludzi po prostu przyjmuje podejście „poczekamy i zobaczymy”.

W tej chwili ludzie nie chcą przelewać pieniędzy na kryptowaluty. Ale jeśli wolumeny są wysokie lub stale rosną, oznacza to zazwyczaj dobry znak” – powiedział Medalie.

„Kiedy widzisz skoki w wolumenie transakcji, zwykle oznacza to załamanie cen”.

Inwestorzy chcą widzieć utrzymujący się wzrost wolumenów w czasie.

„To właśnie martwi niektórych inwestorów, szczególnie patrząc na giełdy takie jak Coinbase, gdzie wolumeny spadły w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Sugeruje to, że więcej kapitału instytucjonalnego opuszcza rynki” – zauważyła.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze