Politycy chcą ustawy dla kryptowalut

3 689

Przyjazny kryptowalutom kongresman Tom Emmer rozważa ponowne wprowadzenie dwustronnego projektu ustawy, który zniósłby wymóg rejestracji niektórych firm i projektów kryptowalutowych jako dostawców usług zasobów wirtualnych (VASP) w następstwie upadku FTX.

„Ustawa o pewności regulacyjnej blockchain” była przygotowywana przez republikanina Emmera i demokratycznego kongresmana Darrena Soto. Została początkowo przedstawiona na 117. kongresie 17 sierpnia 2021 r., ale nie przeszła dalej.

Dobry czas dla ustawy

Emmer może mieć większe szanse za drugim razem, biorąc pod uwagę obecny klimat, w którym rząd USA stara się wprowadzić regulacje, aby zapobiec kolejnej katastrofie w stylu FTX.

Tweetując 15 grudnia, Emmer zauważył, że to „prawdopodobnie dobry moment” na ponowne wprowadzenie ustawy, dodając, że:

Ustawa zapewnia, że ​​podmioty blockchain, które nigdy nie przechowują funduszy konsumentów, nie są podmiotami przekazującymi pieniądze… Zapewnia niezbędną pewność prawną, aby utwierdzić wszystkich, że przyszłość kryptowalut odzwierciedla amerykańskie wartości

Sama ustawa ma na celu określenie wytycznych, które usuwają pewne przeszkody i wymagania dla „twórców blockchain i dostawców usług”, takich jak górnicy, dostawcy usług z wieloma współwłaścicielami i platformy zdecentralizowanego finansowania (DeFi).

Został ona przedstawiona w odpowiedzi na projekt wytycznych z czerwca 2021 r. opracowany przez Financial Action Task Force (FATF), który naciskał na rozszerzenie definicji dostawców usług wirtualnych aktywów (VASP), aby obejmowała „każdego dostawcę, który może opracować lub obsługiwać platformę DeFi, nawet jeśli nie ma interakcji z użytkownikami”.

KYC dla kryptowalut

Na drugim końcu politycznego spektrum, kryptosceptyczna senator Elizabeth Warren wprowadziła ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy z 14 grudnia wraz z senatorem Rogerem Marshallem.

Ustawa zasadniczo ma na celu powstrzymanie instytucji finansowych od korzystania z narzędzi zapewniających prywatność, takich jak miksery krypto i nakazanie firmom kryptowalutowym przestrzegania tych samych zasad przeciwko praniu pieniędzy, co banki, a także regulowanie kryptowalutowych bankomatów.

Wymagałoby to również od górników, opiekunów i dostawców portfeli wdrożenia kontroli „znaj swojego klienta” (KYC).

Senator Cynthia Lummis, znana hodler i zwolenniczka Bitcoin, skrytykowała ustawę, argumentując, że takie wymagania KYC nie będą działać korzystnie na kryptowaluty.

14 grudnia Lummis podkreśliła również, że zamierza ponownie wprowadzić ustawę, która przekazałaby większość uprawnień w zakresie k Commodity Futures Trading Commission (CFTC), w przeciwieństwie do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, którą Warren i inni naciskają.

Komentarze