Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wdraża blockchain do systemów komunikacji

1 805
U.S. Navy podpisało kontrakt na wdrożenie platformy komunikacyjnej opartej na blockchainie dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD). 

W ubiegły czwartek SIMBA Chain poinformował o podpisaniu kontraktu z marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych o wartości 9,5 miliona dolarów. Kontrakt zakłada “wdrożenie bezpiecznej platformy wymiany i komunikacji opartej na blockchainie” dla departamentu obrony USA.

Pięcioletnia umowa poza bezpieczną wymianą komunikatów zobowiązuje również do tego, aby system zawierał obsługę łańcuchów dostaw i transakcji finansowych. 

Platforma będzie działać w chmurze Microsoft Azure, a dzięki jej infrastrukturze ma zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa i skali na całym świecie. 

Rozwój platformy komunikacji dla marynarki wojennej stanowi niepowtarzalną okazję do tego, aby przekształcić ten sektor wrażliwych informacji, zwłaszcza w czasach, kiedy to bezpieczeństwo danych jest najważniejsze – mówi Tom Keane z Microsoft Azure Global.

Prezes SIMBA Chain również udziela się w oświadczeniu:

To sukces nie tylko dla SIMBA i naszych partnerów, ale również dla DoD, które dążyło do prowadzenia jednopunktowej, newralgicznej strategii operacyjnej,

SIMBA Chain powstało w 2017 w wyniku grantu DARPA przeznaczonego grupie ITAMCO oraz centrum badań komputerowych na Uniwersytecie Notre Dame. Nagrodzeni otrzymali zadanie opracowania bezpiecznej, niemożliwej do zhakowania platformy komunikacji i wymiany dla amerykańskiej armii. 

Wojsko, a potem cały świat

W roku poprzednim informowaliśmy Was o tym, że blockchain znalazł się w strategii modernizacji cyfrowej amerykańskiej armii na lata 2019-2023. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych pisze, że to “technologia, która odwraca paradygmat cyberbezpieczeństwa do góry nogami”. 

Słysząc informacje o rozwoju platformy wymiany i komunikacji blockchainowej, którą zawarto w strategii DoD na nadchodzące lata, myślimy o jednym…

O Internecie, który to przecież był obiektem eksperymentów amerykańskiej armii jeszcze w ubiegłym wieku. Technologia internetowa pierwotnie miała być nową platformą komunikacji dla wojska, a urosło to do rangi globalnej wioski i wywróciło nasz świat do góry nogami. Czy jest szansa, że z blockchainem będzie podobnie? Obyśmy nie musieli czekać kilkudziesięciu lat, jak to w przypadku Internetu. 

Komentarze