Amerykańskie wojsko eksperymentuje z blockchainem | Tarcza cyberbezpieczeństwa

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował nową strategię modernizacji cyfrowej na lata 2019-2023. W tej oto strategii swoje nieodzowne miejsce zajął blockchain, “technologia, która odwraca paradygmat cyberbezpieczeństwa do góry nogami”. DARPA, amerykańska agencja rządowa, która zapoczątkowała rozwój Internetu, rozpoczyna eksperymenty z łańcuchem bloków.

Blockchain – tarcza cyberbezpieczeństwa

Amerykańska agencja rządowa rozwijająca technologie wojskowe DARPA rozpoczyna eksperymenty z blockchainem, aby stworzyć “wydajniejszą, bardziej wytrzymałą i bezpieczną platformę” komunikacji cyfrowej.

Platforma ta ma pozwolić załodze na bezpieczne przesyłanie wiadomości oraz przeprowadzanie transakcji z każdego miejsca na Ziemi. Każda transakcja będzie mogła być śledzona wielokanałowo w zdecentralizowanym rejestrze. Ponadto aplikacja ma usprawnić komunikację między dowództwem a jednostkami oraz nadawanie wiadomości pomiędzy agentami wywiadu a Pentagonem.

W dokumencie Departamentu Obrony USA czytamy również, że DARPA próbuje stworzyć kod nie do złamania, zhackowania, a blockchain to ułatwia. Powód jest jeden: blockchain dostarcza informacji na temat hackerów, którzy próbują włamać się do zabezpieczonych baz danych.

To oni stworzyli Internet!

DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności to instytucja, która rozpoczęła projekt budowy zdecentralizowanej sieci komputerowej. Tym samym zapoczątkowała rozwój Internetu na świecie w roku 1967 (ARPANET). DARPA jest tylko jedną z agencji resortu rządu Stanów Zjednoczonych Departamentu Obrony (DoD), którego siedzibą jest Pentagon.

Blockchain to tylko jedna ze składowych na drodze do modernizacji cyfrowej DoD. Znajdują się tam również aspekty dotyczące chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji, C3, komputeryzacji kwantowej czy też IoT. Mówi się, że to “nowa technologia informacji, która wywraca paradygmat cyberbezpieczeństwa do góry nogami”.

projekt cyberbezpieczeństwa USA blockchain

DoD podkreśla trzy głównie motywy, dla których pochylili się w stronę tej technologii:

  1. Sieci blockchain nie wymagają zaufania (ang. trustless).
  2. Łańcuchy bloków są przejrzyste, transparentne, a przez to bezpieczne.
  3. Sieci blockchain są odporne na uszkodzenia.

W efekcie sieci blockchain nie tylko zmniejszają prawdopodobieństwo zagrożenia, ale też narzucają znaczne koszty na nieprzyjaciela, który próbuje nam zagrozić.

Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze