Peter Thiel sprzedał na „górce” kryptowaluty o wartości 1,8 mld dolarów. Co wiedział?

17 599

Kupuj kryptowaluty tanio, sprzedawaj drogo

Founders Fund, fundusz VC współzałożony przez miliardera Petera Thiela zarobił fortunę wyprzedając prawie cały swój ośmioletni zapas kryptowalut tuż przed tym, jak rynek zaczął się sypać w zeszłym roku. Zlokalizowany w mieście San Francisco na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych fundusz zamknął większość całego swojego portfela kryptowalut do końca marca 2022 roku, generując około 1,8 miliarda dolarów zysku. Impulsem do zamknięcia pozycji była zmiana polityki banku centralnego USA — Rezerwy Federalnej — która zaczęła politykę podnoszenia stóp procentowych.

W tym samym czasie Thiel zajmował publicznie optymistyczne stanowisko co do Bitcoina, mówiąc na konferencji kryptowalut w kwietniu 2022 r., że „jesteśmy na schyłkowym etapie systemu pieniądza fiducjarnego” oraz że cena Bitcoina może wzrosnąć stukrotnie (jego cena kształtowała się wtedy na poziomie ok. 44 000 USD).

Thiel znowu pokonał rynek

Rynek cyfrowych aktywów odczuwa kryzys od maja zeszłego roku, w wyniku czego wiodące firmy kryptowalutowe takie jak Three Arrows Capital, Voyager, FTX, Terraform Labs czy Celsius upadły, a globalny rynek kryptowalut stracił ponad 2 biliony dolarów ogólnej kapitalizacji. Bitcoin i inne tokeny spadły do dwuletniego minimum, dotykając tam poziomu jedynie 15 500 USD w listopadzie.

Tymczasem Founders Fund ma pod swoim zarządem ponad 11 miliardów dolarów i cały czas inwestuje w nowe, rewolucyjne technologie. Thiel był wieloletnim zwolennikiem i orędownikiem kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. Odważnie wypowiadał się w kwestii potencjału Bitcoina, publicznie krytykując szefa JPMorgan Chase Jamiego Dimona i szefa BlackRock Larry’ego Finka za ignorowanie największej kryptowaluty.

Co znajduje się za horyzontem?

Founders Fund nie jest jedynym, który zrezygnował z kryptowalut. Wiele dużych instytucji unika kryptowalut ze względu na obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa, prania brudnych pieniędzy i handlu narkotykami. Firma obecnie prowadzi rozmowy o przejęcie udziałów w OpenAI, twórcy chatbota ChatGPT, którego wycena szacowana jest na około 29 miliardów dolarów. Fundusz dokonał również innych ważnych „wyjść” na rynku pomiędzy 2020 a 2021 rokiem, takich jak pierwsze oferty publiczne firm w które zainwestował w początkowej fazie finansowania Thiel, jak Airbnb czy Palantir.

Może też Cię zainteresować:

Komentarze