Pegasus narzędziem inwigilacji przeciwników bitcoinowego planu prezydenta Bukele

1 305

Badacze z Kanady odkryli oprogramowanie szpiegujące Pegasus na telefonach należących do 22 dziennikarzy z El Faro – jednego z niewielu tytułów wydawanych w Salwadorze, które krytykują prezydenta kraju i wnikliwie badają jego inicjatywy dotyczące bitcoina i USDT.

Inwigilacja dziennikarzy w Salwadorze

Współpracując z Access Now, Citizen Lab odkrył, że hakerzy wzięli na cel dziennikarzy, którzy często zgłaszali negatywne opinie na temat urzędników państwowych. Instalacje oprogramowania szpiegującego miały mieć miejsce między lipcem 2020 a listopadem 2021.

Po tym, jak prezydent Nayib Bukele (który wcześniej ogłosił się „najfajniejszym dyktatorem świata”) przyjął bitcoin jako prawny środek płatniczy, El Faro wyrażało obawy dotyczące priorytetowego traktowania kryptowalut ponad potrzebami swoich obywateli.

Przykładowo, dziennikarze tej redakcji informowali o planach Bukele dotyczących budowy kopalni BTC zasilanej energią geotermalną w pobliżu miast, które cierpią z powodu poważnych braków w dostępie do wody.

Citizen Lab twierdzi, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus na telefonach dziennikarzy El Faro umożliwiało ich stałą inwigilację przez okres 17 miesięcy. Telefon redaktora naczelnego Oscara Martineza miał zostać inwigilowany co najmniej 42 razy.

Pegasus miał zostać zainstalowany także na urządzeniach należących do dziennikarzy z szeregu innych lokalnych redakcji, a także dwóch niezależnych reporterów. Ogólnie rzecz biorąc, ofiarą podsłuchu paść miało 35 osób.

Co to jest Pegasus i co potrafi?

Pegasusa stworzyła izraelska firma technologiczna NSO Group Technologies. Rząd Izraela klasyfikuje narzędzie inwigilacji jako broń i udziela licencji na jego użycie zagranicznym rządom.

Oprogramowanie szpiegujące typu „zero-click” może przechwytywać ze zhakowanych telefonów zaszyfrowane wiadomości, zdjęcia, kontakty i poufne dokumenty. Może również włączać kamery i mikrofony zainfekowanych urządzeń, aby rejestrować (audio/video) to, co aktualnie robi cel.

Naukowcy twierdzą, że masowa inwigilacja w Salwadorze to nie pierwszyzna

John Scott-Railton z Citizen Lab napisał, że ktoś w Salwadorze prawdopodobnie używał tego oprogramowania do atakowania dziennikarzy i aktywistów.

Biuro komunikacji prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele zaprzeczyło, jakoby rząd miał używać Pegasusa jako narzędzia inwigilacji własnych obywateli.

W raporcie Citizen Lab stwierdzono również, że Salwador był jednym z 25 krajów (obok Belgii, Australii, Meksyku i Chile) korzystających z oprogramowania do masowej inwigilacji o nazwie Circles, stworzonego przez kręgi stowarzyszone z NSO Group. Według Citizen Lab, Circles może przechwytywać dane z sieci komórkowych w celu „podsłuchiwania połączeń, SMS-ów i lokalizacji telefonów”.

Niekoniecznie off-topic, czyli Pegasus w Polsce

W Polsce system Pegasus został zakupiony przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jeszcze w 2018 roku.

Dyskusja na temat nielegalnego wykorzystania Pegasusa względem polityków nieprzychylnych władzy PiS krążą w naszym kraju już od dłuższego czasu.

Może Cię zainteresować:

Komentarze