P. Schiff: Bitcoinowe pump & dump „traci impet” | W tle kolejny rekord – czego dotyczy?

2 398

Peter Schiff zdecydowanie podtrzymuje swoją opinię, jakoby bitcoin, rynkowo, nie reprezentował sobą niczego innego poza estetyką pump & dump. Ostatni tweet „złotego Piotra” zdołał już wywołać niemałą burzę w sieci.

Dyrektor generalny Euro Pacific Capital bardzo szybko podłączył się do dyskusji w sprawie wczorajszych wydarzeń na rynku bitcoina. Dały one wielu przyczynek do snucia rozważań na temat natury nieprzewidywalnie dynamicznych ruchów ceny na wykresie. W swoim wczorajszym tweecie Schiff stwierdził, że ci, którzy „pompują” bitcoina, powoli tracą moc oddziaływania na rynek.

Gra skończona

Schiff powiedział również, że rynkowa gra dla bitcoina skończy się bardzo szybko, jeśli „pumperom” nie uda się, tak jak wczoraj, zadziałać ze zdecydowanym i niekwestionowanym impetem. Na koniec swojej wypowiedzi dodał jeszcze, że jego zdaniem rynek kryptowalut jest rażąco manipulowany przez wieloryby.

Co ciekawe, dobitnym potwierdzeniem tezy, że bitcoin to schemat pump& dump miałoby być, wg Schiffa, odrzucenie niedawnej „chińskiej pompy”.

Dla przypomnienia – „pump and dump” to rodzaj manipulacji rynkiem, gdy cena określonego składnika aktywów jest sztucznie zawyżana, aby kupujący nabyli go po wyższej cenie.

Bitcoin i „dziwne” Price Action

Ciekawe, czy patrząc na ostatnie „wyczyny” bitcoina na wykresie, Al Brooks złapałby się za głowę… Jak tylko cena BTC przekroczyła wczoraj 7500 USD, nie wszyscy z miejsca stali się optymistami w stosunku do rynku. Jednym z tych, którzy do tej sprawy podeszli na chłodno, był Josh Rager.

Takie zachowawcze podejście do tematu nie okazało się bynajmniej nieuzasadnione. Osiągnięty wczoraj poziom cenowy BTC całkowicie wyparował po blisko dziesięcioprocentowym wzroście i spadł z powrotem do poziomu 7200 USD.

W chwili pisania tego tekstu bitcoin najlepsza kryptowaluta powoli powraca na równe nogi. Kurs utrzymuje się na poziomie 7 317 USD, jak wynika z wykresu od TradingView:

kurs BTC USD 05122019 tradingview
Wykres BTC USD od TradingView

Bitcoin odnotował najwyższy godzinny wolumen USD w całej swojej historii!

W tle dyskusji o pump & dump na bitcoinie ewoluują doniesienia z dzisiejszego poranka. 4 grudnia Bitcoin odnotował najwyższy godzinny wolumen USD w całej swojej historii. Czy to właściwa przyczyna wczorajszych wydarzeń? Jak pokazuje poniższy wykres, ponad 8,9 mld BTC zostało przeniesionych do łańcucha.

Jeszcze dziś rano zastanawialiśmy się, co stało za zmasowanymi doniesieniami z obozu whale alert (patrz link powyżej). Czy nowy rekord został ustanowiony po prostu ze względu na działania giełd kryptowalut swapujących swoje gigantyczne portfele w celu poprawy środków bezpieczeństwa?

Whale Alert zasypała użytkowników Twittera doniesieniami na temat wielu przelewów o łącznej wartości ponad 400 milionów dolarów między portfelami niewiadomego pochodzenia.

Nieco później dostawca danych musiał wyłączyć alerty, aby nie spamować swojego kanału podczas „peelingu” – procesu dzielenia portfeli bitcoin o wartości kilkuset milionów dolarów na mniejsze.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Zapraszamy do komentowania.

Komentarze