Opłaty transakcyjne Bitcoin | Kolejny „kamień milowy” tuż tuż

Według danych Coin Metrics Network Data Pro, sieć Bitcoin zbliża się do „miliardowego” dolara, który zostanie pobrany wartościowo w opłatach transakcyjnych. Osiągnięcie tego celu jest podobno możliwe jeszcze tej jesieni. Dlaczego opłaty transakcyjne Bitcoin są tak ważnym zagadnieniem?

Według analityka Nic Cartera (@nic__carter), jeszcze tej jesieni Bitcoin osiągnie ważny kamień milowy: wartość 1 mld USD w opłatach transakcyjnych, licząc od momentu powstania kryptowaluty.

Uprzedzając pytania Carter wyjaśnił, że szacunki dotyczą skumulowanej wartości w FIAT oszacowanej w dniu wygenerowania wykresu. Na dzień 30 lipca dawało to wg niego 200 000 BTC za cały, wspomniany wyżej okres.

Opłaty: niskie lub wysokie, w zależności od kryterium

Aktualnie istnieje tendencja do wskazywania relatywnie niskich kosztów dużych transferów BTC. Społeczność traktuje to jako powód do zwrócenia uwagi na przydatność kryptowaluty w kontekście przesyłania dużych wartości.

Przykładowo, transfer BTC wynoszący prawie 1,3 mld USD z zeszłej środy, „kosztował” 1321 USD w opłatach transakcyjnych. Komentatorzy zauważyli, że przesłanie takiej samej kwota za pomocą TransferWise kosztowałaby około 4,7 mln USD.

Jednak jeśli chodzi o traktowanie Bitcoina jako medium do mikropłatności, jest to temat, który jest dyskutowany od lat. Aktualnie średnie opłaty stanowią wg większości barierę dla masowej adopcji BTC. Tu jednak komentatorzy dopatrują się miejsca dla Lightning Network.

Opłaty transakcyjne bitcoin jako ważny czynnik przyszłości sieci

Oczywiście przed Bitcoinem jeszcze długa droga do pełnej akceptacji jako waluta rezerwowa lub store of value. W 2020 roku będzie miał miejsce halving Bitcoina, a to może spowodować wzrost ceny. Większość analityków spodziewa się wzrostów BTC w drugiej połowie 2020 r. pod warunkiem, że, historyczne tendencje ponownie się potwierdzą.

Opłaty transakcyjne Bitcoin mogą wydawać się na pierwszy rzut oka mało istotnym wskaźnikiem. Jest to jednak temat, który podkreśla, że Bitcoin jest pod tym względem stale porównywany z innymi kryptowalutami.

Komentarze