Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #8

989

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Wenezuela ze swoją własną kryptowalutą

Petro Wenezuela

W tym tygodniu rozpoczęła się sprzedaż pierwszej narodowej kryptowaluty – wenezuelskiego petro. Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro twierdzi, że kraj zebrał 735 milionów dolarów w pierwszym dniu sprzedaży petro. Maduro nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego roszczenia, chociaż wiadomości pochodziły bezpośrednio z jego oficjalnego konta na Twitterze. Reuters i Associated Press oświadczyły, że Maduro nie ujawnił żadnych informacji na temat tego, kto zainwestował w przedsprzedaż, a we wtorek odsłonił wyniki podczas krajowej transmisji. Maduro komentując sytuacje jest dumny ze swojego kraju oraz postępu jaki uczynił:

Dziś rodzi się kryptowaluta, która może być Supermanem…Zrobiliśmy wielki krok w XXI wiek.

Petro to token związany z ropą naftową jako forma prawnego środka płatniczego, który może być wykorzystany do płacenia podatków, opłat i innych potrzeb publicznych. Rząd Wenezueli przedstawił swoje plany i oczekiwania dotyczące petro na nowej witrynie internetowej zbudowanej dla kryptowaluty i uruchomionej wraz z początkiem przedsprzedaż tokena. Cena petro będzie zależna od ceny baryłki ropy wenezuelskiej z poprzedniego dnia, wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej rządu. O petro pisaliśmy również na naszej stronie tutaj.

Telegram zebrał 850 milionów $ i na tym nie koniec

Platforma do przesyłania wiadomości – Telegram, zebrała w pierwszej fazie swojego ICO 850 milionów $. Jeżeli firma potwierdzi te dane, będzie to największa kwota zebrana podczas ICO w historii. Poprzedni rekord należał do Tezosa, który otrzymał od inwestorów 232 miliony $. Następnie znajdują się Filecoin z 200 milionami $ oraz Bancor z 150 milionami $. Kwota zebrana podczas ICO przez Telegram została zgłoszona już w SEC. Firma zaznaczyła, że zebrany kapitał przeznaczy na rozwój blockchainu TON, utrzymanie i rozwój Telegram Messenger oraz inne projekty.

Rozpoczęty w 2013 roku przez rosyjskich braci Pawła i Nikołaja Durowa, Telegram ogłosił w styczniu, że zamierza zebrać 1,2 miliarda dolarów poprzez sprzedaż własnego żetonu znanego jako „gram”. Zmagając się z wysokimi kosztami operacyjnymi, skuteczne ICO pomoże zapewne firmie w utrzymaniu stabilnej pozycji na rynku.

Litewski Bank Centralny sprawdza ICO

Litwa flaga

Bank centralny Litwy ogłosił w zeszłym tygodniu, że dokładnie przyjrzy się jednemu z lokalnych ICO, które ogłosiło, że sprzedawane przez niego tokeny są papierami wartościowymi. W oświadczeniu z 15 lutego Lietuvos Bankas poinformował, że nawiązał kontakt z Bankerą, w związku z jej sprzedażą tokenów, która była reklamowana na dwóch stronach internetowych i osiągnęła już ponad 80 milionów euro wartości sprzedaży. Oficjalna strona ICO twierdzi jednak, że firma zebrała ponad 100 milionów euro w sprzedaży, która ma się zakończyć w przyszłym tygodniu.

Ciekawym aspektem jest fakt, że na podstawie otrzymanych informacji bank centralny uważa, że ​​sprzedaż tokenów stanowi ofertę papierów wartościowych zgodnie z prawem państwowym:

Ponadto [ICO] dystrybuuje swoją autoryzowaną [kryptowalutę] i już przyciągnęło ponad 80 milionów [euro]. Uwzględniając cechy określone w nagłówku i na podstawie informacji dostarczonych przez biznes plan Bankera, stwierdza się, że niniejsze ICO wchodzi w zakres ustawy o papierach wartościowych, tj. jest uważana za ofertę publiczną, a zatem musi być realizowana zgodnie z ustalonymi wymogami.

Izrael opodatkuje Bitcoina jako własność

Rząd Izraela potwierdził w poniedziałek, że będzie traktować Bitcoina i inne kryptowaluty jako rodzaj własności dla celów podatkowych. Zawiadomienie potwierdza wcześniejsze stwierdzenia, że ​​urząd skarbowy uzna kryptowaluty za „własność, a nie za walutę”, przez co odpowiednio je opodatkuje. Stanowisko Urzędu zostało po raz pierwszy wyszczególnione w projekcie wydanym w styczniu tego roku.

W projekcie wyjaśniono, że zyski z kryptowalut będą podlegać podatkowi od zysków kapitałowych w wysokości od dwudziestu do dwudziestu pięciu procent, podczas gdy osoby fizyczne kopiące lub handlujące kryptowalutami w związku z działalnością gospodarczą muszą płacić siedemnaście procent podatku od wartości dodanej (VAT) oraz podatek od zysków kapitałowych. Ten ostatni aspekt – wykluczający szerokie grono inwestorów od potencjalnych opłat VAT – jest zgodny z tendencją obserwowaną w ostatnich latach, odkąd kwestia ta zyskała na znaczeniu. Rząd Izraela rozpoczął badanie opodatkowania kryptowalut już w 2013 roku.

Steven Seagal reklamuje wątpliwe ICO

Gwiazda kina akcji, Steven Seagal, stał się ambasadorem kontrowersyjnej kryptowaluty – Bitcoiin, która zamierza przeprowadzić swoje ICO. Oświadczenie opublikowane na koncie Seagal na Twitterze potwierdziło wiadomości, których ogłoszenie opublikowano na oficjalnej stronie internetowej „Bitcoiin”. Poparcie Seagala pojawia się na miesiąc przed wystawieniem „drugiej generacji Bitcoina” na sprzedaż. Towarzysząca informacja prasowa wyraźnie podkreśla twórczość Seagala i karierę sztuk walki, stwierdzając:

Hollywodzki aktor Steven Seagal stał się wierzącym w Bitcoiin2Gen. Gwiazda Hollywood będzie reprezentować kryptowalutę Bitcoiin2Gen, jako ambasador marki.

Wspomniana kryptowaluta ma opierać się na blockchainie Ethereum, a także może pochwalić się komponentem wydobywczym poprzez partnerstwo z firmą o nazwie Dragon Mining. Strona reklamuje również „znaczny zysk z posiadania Bitcoiin (B2G)” poprzez proces naliczania depozytów. Projekt ten zawiera program afiliacyjny dla osób, które napędzają zainteresowanie innych inwestorów przed sprzedażą. Warto pamiętać, że podobne systemy działania miały OneCoin i BitConnect – oba z nich zostały oskarżone o tworzenie piramid finansowych i rychło upadły.

Obwód kaliningradzki testuje płatności oparte o blockchain

Vnesheconombank (VEB), rosyjski państwowy bank rozwoju, podpisał umowę z regionalnym rządem w Kaliningradzie, aby pilotować nowy system płatności oparty na blockchainie. W ubiegłym tygodniu urzędnicy, w tym gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alkikhanov i przewodniczący VEB Siergiej Gorkow, spotkali się na rosyjskim Forum Inwestycyjnym w Soczi, aby podpisać porozumienie w sprawie testów. Alikhanov powiedział w oświadczeniu, że „kompetencje banku centralnego w dziedzinie technologii blockchain” pomogą najbardziej wysuniętemu na zachód regionowi w Rosji „poprawić jakość decyzji zarządczych”.

Rząd regionalny i bank rozwoju zakładają, że technologia poprawi jakość usług, zwiększając przejrzystość i obniży koszty. Agencje rosyjskiego rządu poprzednio testowały blockchain w ramach badań nad potencjalnymi aplikacjami sektora publicznego, ale umowa VEB stanowi godne uwagi połączenie interesów prywatnych i publicznych. Przewodniczący VEB skomentował tę sprawę:

Planujemy współpracować, aby wprowadzić nowoczesne rozwiązania IT w regionie, a mianowicie oparte na blockchain płatności społeczne i usługi elektroniczne w celu poprawy efektywności zarządzania publicznego i korporacyjnego. Obwód kaliningradzki jest jednym z najbardziej aktywnych podmiotów Federacji Rosyjskiej pod względem wdrażania zaawansowanych technologii wspierających rozwój rosyjskiej gospodarki cyfrowej.

Korea Południowa będzie wspierać handel kryptowalutami

Korea Południowa wydaje się łagodzić swoje stanowisko dotyczące handlu kryptowalutami. Według Yonhap News, Choe Heung-Sik, gubernator Służby Nadzoru Finansowego, powiedział, że rząd „będzie wspierał handel kryptowalutami, jeśli będzie on wykonywany jak normalne transakcje.” Na spotkaniu z przedstawicielami giełdy kryptowalutowej, Choe powiedział również, że rząd „zachęci” banki do współpracy z giełdą kryptowalut.

Krótko mówiąc, wypowiedzi będą prawdopodobnie pozytywnie postrzegane przez społeczność krypto-koreańską w Korei Południowej, a także rynki światowe, ponieważ możliwość zakazania wymiany kryptowalutowej została uznana przez organy regulacyjne za jeden ze sposobów uspokojenia gorącego rynku kryptowalut w tym kraju i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Po wiadomościach o tym, że Korea Południowa może „zakazać lub stłumić” handel kryptowalutami, ceny kryptowalut, spadły gwałtownie w połowie stycznia. Wkrótce minister finansów kraju ruszył, by uspokoić rynki, podkreślając, że regulowanie wymian jest „bezpośrednim zadaniem” rządu, choć nie wyklucza przyszłego zakazu.

Regulatorzy UE będą dyskutować nad regulacjami kryptowalut

Grupa regulatorów Unii Europejskiej spotka się w przyszłym tygodniu, aby przedyskutować regulację kryptowalut. Przemawiając do dziennikarzy we wtorek, wiceprezydent Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele banków centralnych, a także nadzorcy rynku:

W przyszłym tygodniu, 26 lutego, będę przewodniczył rozmowom wysokiego szczebla w sprawie przyszłych regulacji kryptowalut. Komisja zaprosiła kluczowe organy, w tym banki centralne i organy nadzorcze, a także uczestników rynku do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Celem jest spojrzenie na długoterminowe trendy związane z wirtualnymi walutami i zbadanie, czy obecne regulacje są odpowiednie.

Czas wydarzenia jest znaczący, biorąc pod uwagę, że niektórzy europejscy przywódcy – w tym Francja i Niemcy – wezwali do szerszej dyskusji na ten temat.

Iran rozważa wprowadzenie własnej kryptowaluty

Nowe wypowiedzi sugerują, że bank centralny Iranu opracowuje kryptowalutę, która byłaby nadzorowana przez rząd . Minister ds. Technologii Komunikacji i Informacji – MJ Azari Jahromi zamieścił post na Twitterze po spotkaniu z zarządem banku. Opisał spotkanie, podczas którego omawiano „cyfrowe waluty oparte na [blockchain]”, dodając, że zdecydowano „wprowadzić pierwszą cyfrową walutę w kraju wykorzystującą potencjał elity kraju”.

W komentarzach z listopada zeszłego roku Abolhassan Firouzabadi, sekretarz irańskiej cyberprzestrzeni, powiedział, że kraj „przyjąłby” Bitcoina, gdyby był regulowany. Z irańskich źródeł mediów wynika, że bank centralny twierdzi, że nie uznaje Bitcoina za walutę. Źródła te wskazywały również, że rząd odrzuca zarzuty, że wykorzystywał Bitcoina do unikania sankcji i powtórzył wcześniejsze ostrzeżenia dotyczące ryzyka związanego z kryptowalutami:

Wysoka fluktuacja cyfrowych walut wraz z konkurencyjną działalnością biznesową prowadzoną przez marketing sieciowy i piramidy finansowe, sprawiły, że rynek tych walut jest wysoce niewiarygodny i ryzykowny.

Polskie spółki energetyczne zainteresowane blockchainem

Energia

Największe spółki energetyczne naszego kraju – PGNiG, Tauron oraz Energa rozważają oparcie swoich działań na technologii blockchain. Technologia blockchain to nie tylko kryptowaluty, ale przede wszystkim rozproszona księga rozrachunkowa. Największą jej zaletą jest brak możliwości zmiany historii transakcji i jej transparentność. Dodatkowo każdy użytkownik sieci opartej o blockchain ma dostęp do jej rejestru i może zweryfikować wszystkie transakcje od początku jej istnienia. Przy użyciu blockchain polskie spółki energetyczne mogłyby tworzyć giełdy energii, gdzie użytkownicy mogliby kupować i sprzedawać energię. Dodatkowo można by wprowadzić tokeny odpowiadające danej ilości energii, które ułatwiłyby znacząco handel na giełdzie.

W adaptacji technologii blockchain przez spółki energetyczne ma pomóc polski start up Bilion. Stworzył on system płatności i wymiany pieniędzy zbudowany na blockchainie. Dzięki niemu firmy mogą obniżyć koszty transakcji i przyspieszyć wykonywane operacje. Więcej możecie przeczytać na naszej stronie.

Maciej Kmita

Komentarze