PGNiG wprowadzi własne rozwiązania blockchain

510

Polskie przedsiębiorstwo fintech Billon wraz z Microsoft podjęło współpracę nad wykorzystaniem technologii blockchain w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie. PGNiG widzi przyszłość infrastruktury przesyłu danych za pomocą blockchain, zarówno klientów indywidualnych jak i do stworzenia platformy księgowania płatności.

PGNiG to największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Zakres współpracy może objąć zarówno stworzenie platformy obsługi klienta indywidualnego, platformy do handlu gazem i energią, jak również płatności w systemie, podał Billon. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest coraz większym gigantem na rynku energetycznym, poniżej widoczny jest bilans pierwszego kwartału 2016 oraz 2017r. Ponadto, PGNiG twierdzi, że nowo odkryte złoża gazu Przemyśl dadzą ponad 20 mld metrów sześciennych gazu. Przełoży się na szybszy rozwój blockchain w spółce.

http://pgnig.pl/documents/10184/1758740/Prezentacja_Q317_PL_analitycy+i+inwestorzy.pdf/21f46bff-556b-4ea4-87f5-e0481aac8c99

Czym zajmuje się Billon?

Billon stworzył technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia nowy cyfrowy sposób wymiany pieniędzy i danych. Jej silnik, oparty na rewolucyjnej, skalowalnej i lekkiej architekturze blockchain. Pozwala to na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut oraz dokumentów w bezpiecznej rozproszonej sieci oraz natychmiastowe i bezpośrednie płatności przy wyjątkowo niskich kosztach obsługi.

System płatności w rozwiązaniach do obsługi klienta oraz elektromobilności może stosować zapisany w blockchainie spółki Billon pieniądz cyfrowy. Są to polskie złotówki emitowane w sposób elektroniczny na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego i w zgodzie z regulacjami UE. Billon umożliwia już transakcje z wykorzystaniem tej technologii w Polsce i Wielkiej Brytanii.

„Rozpoczęliśmy testy naszej technologii blockchain w trzech obszarach branży energetycznej. Następnie wspólnie z PGNiG i firmą Microsoft przeanalizujemy każdy z tych projektów, pod kątem możliwości i zasadności wdrożenia.. To może być przełomowe wykorzystanie blockchain w sektorze niezwiązanym z finansami i jedno z pierwszych zastosowań tej technologii w branży energetycznej w Europie i na świecie. Nasz blockchain umożliwia natychmiastowy transfer regulowanych pieniędzy oraz danych. Dzięki temu może być wykorzystany przez niemal każdą branżę” – mówi Jacek Figuła, dyrektor handlowy firmy Billon

Jeśli ktoś mimo tego chciałby zmodyfikować zamieszczone w technologii dokumenty, ta czynność zostanie automatycznie wykryta i zablokowana w czasie rzeczywistym. Zapisane na blockchainie dokumenty mogą być przechowywane bezterminowo, co daje możliwość audytu i dostępu wszystkim stronom w dowolnym terminie.

Komentarze