Neo raport | Smart Economy pod lupą Stokarza

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni proponowaliśmy Wam lekturę interesujących raportów kryptowalutowych. Ich autor podpisuje się jako Stokarz i trzeba przyznać, że robi naprawdę dobrą robotę. Choć, jak sam zaznacza, daleko mu do miana eksperta, czytając jego prace odnosi się zgoła odmienne wrażenie. Dziś na tapetę bierzemy kolejne z jego opracowań, które przybliży Wam temat NEO. Jeżeli jeszcze nie czytaliście raportów Stokarza odnośnie Zcash i Lisk, jak najszybciej odróbcie zaległości!

Uważam, że tak dobre opracowania powinny ujrzeć jak najwięcej dziennego światła. Z tego też powodu postanowiłem zarazić Was twórczością Stokarza. Jedną z największych wartości, jaką niosą ze sobą jego raporty jest fakt, że dają one dużą dawkę kryptowalutowej wiedzy oraz porządkują ją w spójny i rzeczowy sposób. Autor opracowania tłumaczy, dlaczego podjął temat NEO w następujących słowach:

Kiedy w 2017 roku poprosiłem administratorów o dodanie subforum o (…) NEO, złożyłem obietnicę, że będę czynnie przyczyniał się do rozwoju tego działu. Co prawda przez pewien czas to robiłem, jednak później przestałem interesować się projektem. Postanowiłem jednak obietnicy dotrzymać. Wyszło z tego, coś bardzo ciekawego. Podjąłem się stworzenia kompleksowego raportu na temat wszystkich ważnych aspektów NEO. Moja wiedza uległa znacznej poprawie w stosunku do tego co wiedziałem dwa lata temu. Często również publikuję ostatnio artykuły na temat kryptowalut, więc i samo zrozumienie podstawowych mechanizmów działania kryptowalut zwiększa się (choć daleko mi od miana eksperta i w życiu nie odważyłbym wykorzystywać takiego tytułu). 


Myślę, że wyszło z tego całkiem sensowne opracowanie NEO. Z tego co zauważyłem robiąc rozeznanie, jest to również największe i najdokładniejsze ujęcie tego projektu, jakie dostępne jest publicznie w internecie. Udało mi się również stworzyć swego rodzaju kompendium wiedzy o kilku z fundamentalnych zagadnień technologicznych kryptowalut. W raporcie podejmuje takie tematy jak, np.: protokoły konsensusu (w tym wypadku dBFT), skalowalność blockchainów, opóźnienie i finalność transakcji i wiele więcej. 

źródło: tutaj

NEO raport | Chińskie Etehereum

Praca Stokarza odnośnie NEO liczy sobie aż 38 stron. Lektura płynie przyjemnie, ponieważ Autor bardzo angażuje czytelnika swoim stylem i przydatnymi danymi, np:

cykl deponowania i realizacji kontraktu w NEO
cykl deponowania i realizacji kontraktu w NEO

Raport został podzielony jest na trzy części. W pierwszej części Stokarz wprowadza czytelnika w świat NEO. Częśc druga analizuje fundamentalną podstawę tej technologii. W trzeciej, ostatniej części, przedstawia swoje wnioski, porównuje NEO do konkurencyjnych projektów, omawia zagrożenia i problemy, które projekt będzie musiał przezwyciężyć.

neo w mediach społecznościowych
Neo w mediach społecznościowych

Stokarz charakteryzuje NEO w następujący sposób:

NEO to jeden z tokenów w modeludwutokenowym. Jego maksymalna podaż do 100M, jest niepodzielne (minimalnie możesz wysłać 1NEO), a według Whitepaper i pierwotnych założeń, token miał działać podobnie do standardowej akcji firmy notowanej publicznie –stanowić prawo głosu w systemie NEO. Dzięki NEO (tokenowi) moglibyśmy głosować na kandydatów na węzły walidujące. Nie zostało to jednak dotychczas wprowadzone. Należy również zauważyć, że NEO, inaczej niż tradycyjna akcja, nie daje ci żadnego udziału w Fundacji NEO.

Jakie są zatem funkcjonalności NEO na tą chwilę? Może je wysyłać, odbierać oraz przechowychować w portfelu, dzięki czemu generują GAS. Nic więcej.

Czyni to samo NEO, w mojej definicji, aktywem cyfrowym. Gdyż nie posiada cech kryptowaluty – nie możemy dokonywać płatności, nie jest również zdecentralizowane, w dodatku jest niepodzielne, nie ma więc standardowej i wymaganej funkcji pieniądza. Planowane funkcje głosowania również nie zostały zaimplementowane, zatem nie można o NEO mówić jako o tokenie (gdyż token posiada funkcję w ekosystemie). NEO można by nazwać tokenem w momencie, kiedy to GAS miałby, planowane od dawna, cechy. Jednak i on, jest na tą chwilę, w większości bezużyteczny.

wykaz aktywności na githubie NEO
Wykaz aktywności na Githubie NEO

Co wynika z raportu?

Z raportu Stokarza odnośnie NEO płyną, między innymi, następujące wnioski:

  • NEO posiada jedną z największych i najbardziej aktywnych społeczności
  • NEO jest całkowicie scentralizowanym blockchainem, co publicznie potwierdzają pracownicy i deweloperzy NEO. Dotychczas nie zostało zainicjowane przejście na model zdecentralizowany, choć było to zapowiadane od 2017 roku
  • Wszystkie z 7 węzłów walidujących (potwierdzających) wszelkie aktywności w sieci NEO są bezpośrednio (w przypadku 5 węzłów) lub pośrednio (w przypadku 2 węzłów) zależne od Rady NEO –głównego organu nadzorującego projekt NEO.
  • NEO pomimo możliwości publicznego wglądu do sieci, ma cechy prywatnego blockchainu
  • Większość NEO posiadanych jest przez Radę NEO i giełdy kryptowalut, takie jak Binance, Bittrex i Bitfinex. W przypadku wprowadzenia możliwości głosowania za pomocą NEO na delegatów do węzłów walidujących, to właśnie te jednostki posiadać będą większość głosów (choć Da Hongfei zapowiada, że w przyszłości chciałby, aby ta sytuacja uległa zmianie).

Zachęcamy do lektury pełnej wersji raportu o NEO

Mam nadzieję, że zostaliście zachęceni do poświęcenia chwili wolnego czasu na lekturę raportu Stokarza. Ze swojej strony zapewniam, że nie będzie to czas stracony. Jeżeli chcielibyście podyskutować na ten temat, nie krępujcie się:)

Komentarze