Lisk raport by Stokarz | „Krwawa, lisia ofiara złożona na stole pokrytym niedźwiedzią skórą została przyjęta!”

4 656
Stokarz to człowiek, który dostarcza kryptowalutowej społeczności w Polsce treści o najwyższej jakości. Publikowane przez niego na Polskim Forum bitcoin.pl raporty przykuwają uwagę obserwatorów i są żywo komentowane. Zachęcamy Was do zanurzenia się w lekturze obszernego i wielce interesującego raportu, który Stokarz „popełnił” w temacie jednego z Waszych tokenów użytkowych – Lisk.

Lisk – odkrywając potencjał technologii sidechain

Parę dni temu zachęcaliśmy do zapoznania się z opracowaniem na temat Zcash. Kolejny raport Stokarza, który chcę Wam przybliżyć jest zatytułowany „Lisk – odkrywając potencjał technologii sidechain”. Autor w krótkim briefie przyznaje, że stworzenie opracowania nie było łatwe. Wszystko przez to, by spełnić oczekiwania polskich czytelników, których z Lisk’iem łączy spory sentyment. Jeżeli jeszcze, jakimś cudem nie wiesz, czym jest Lisk, obejrzyj poniższe video:

W chwili, kiedy piszę ten tekst, Lisk wyceniany jest aktualnie na poziomie 8,21 PLN co stanowi 2,37% wzrostu ceny w przeciągu ostatniej doby. Wykres cenowy z ostatnich 30 dni prezentuje się następująco:

wykres ceny LISK

źródło: tutaj

Opracowanie – majstersztyk

Stokarz analizuje potencjał zastosowania sidechainów w zdecentralizowanych aplikacjach, jak również system delegatów. Raport obfituje w obszerną bibliografię, która tylko potwierdza, jaki ogrom wysiłku włożył Autor w przygotowanie opracowania o Lisk-u. Wszystkie dane, do których odnosi się Stokarz pochodzą bezpośrednio z blockchainu Lisk, co daje rzecz jasna możliwość natychmiastowej weryfikacji tez stawianych w raporcie.

Autor określa Lisk-a jako projekt ciekawy, aczkolwiek niedokończony projekt, który wg jego opinii nie oferuje nic, czym mógłby wyróżniać się na tle kryptowalutowej konkurencji. Stokarz podejmuje w raporcie temat flagowych sidechainów Liska. Zaznacza przy tym wyraźnie, że sidechainy wcale nie są najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o skalowalność blockchainu. Tym samym Stokarz stawia duży znak zapytania pod twierdzeniem o „nieskończonej skalowalności”, o którym pisze Lisk na swojej stronie internetowej.

Właściwe zabezpieczenie sidechainów okazuje się być niezwykle kosztowne, a samo zdeponowanie ich w sposób prawidłowy – czasochłonne. Nawet jeżeli Lisk przezwycięży tę barierę, za co trzymam kciuki, na jego drodze wyrośnie kolejna, być może nawet większa. – komentuje Stokarz

Ludzie nie są zainteresowani zdecentralizowanych aplikacjami (dApps)

Stokarz przekonuje ponadto, że zdecentralizowane aplikacje są „na ten moment są brzydkie, trudne w użytku i potwornie drogie”. Przekonuje, że aktualnie korzysta z nich jedynie niewielka ilość osób, którzy są po prostu zwykłymi pasjonatami. Lisk nie jest w tej branży sam i musi pamiętać, że konkurencja w postaci ETH czy EOS jest spora. W tym przypadku Autor nie widzi sensu realizacji celów biznesowych w oparciu o dApps i konstatuje:

Nawet jeżeli udałoby mu się zagarnąć dla siebie część tego rynku – np. poprzez wprowadzenie intuicyjnych interfejsów graficznych i uproszczenia procedury korzystania z takich aplikacji, nadal problemem pozostanie – kto takie aplikacje ma budować i dlaczego akurat dApps, zamiast prostych i tanich tradycyjnych aplikacji.

Biznesowy punkt wiedzenia

Raport, którego lekturę polecam Wam dzisiaj obfituje wg Autora w podejście biznesowe. Napisany ciekawym, przyciągającym uwagę czytelnika językiem, jest doskonałą formą edukacji. W pełnej wersji raportu znajdziecie dodatkowo analizę „obecnego rynku zdecentralizowanych aplikacji, sidechainu Liquid od Blockstream jako drugiej warstwy dla Bitcoina i wiele więcej”.

Raport zawiera też garść ciekawych statystyk odnośnie Liska:

 

źródło: tutaj

Dajcie znać po lekturze, jakie są Wasze wrażenia! Link do raportu tutaj

Komentarze