Nasdaq wprowadza globalne indeksy dla Bitcoina i Ethereum

2 006
Giełda technologiczna Nasdaq za kilka dni wprowadza indeksy dla Bitcoina i Ethereum. Nasdaq wdroży indeksy w GIDS, usługę oferującą notowania wszelkich aktywów i spółek na całym świecie.

Indeksy dla Bitcoina i Ethereum

Giełda Nasdaq, którą wszyscy entuzjaści rynku finansowego znają, od jakiegoś czasu podejmuje działania w związku z kryptowalutami i blockchainem. Tym razem, Nasdaq we współpracy z firmą Brave New Coin uruchomi indeksy dla Bitcoina i Ethereum, 25 lutego 2019 r.


Giełda wdroży indeksy w GIDS (Global Index Data Service), usługę oferującą dostęp do indeksów giełdowych z całego świata. Z GIDS korzystają m.in. światowej sławy inwestorzy, menadżerzy aktywów czy globalne instytucje finansowe.

Nowe indeksy dla Bitcoina i Ethereum to: the Bitcoin Liquid Index (BLX) i the Ethereum Liquid Index (ELX).

Te indeksy zaprojektowano tak, aby zapewnić dostęp do danych na temat miejsca, ceny w czasie rzeczywistym (ang. real-time spot) i stopy referencyjnej, odpowiednio dla 1 BTC i 1 ETH. BLX i ELX będą wyliczane na podstawie danych z najbardziej płynnych rynków, jakie istnieją.

Indeks Bitcoina i Ethereum będą notowane wyłącznie do dolara amerykańskiego (USD) i będą aktualizowane co 30 sekund.

Nasdaq

Nasdaq informuje, że wskaźniki będą “kalkulowane przy użyciu metodologii niezależnej kontroli (ang. independently audited) zgodnie z wytycznymi IOSCO (the International Organisation of Securities Commissions).

Dalej, w oświadczeniu czytamy:

BLX jest jednym z najszerzej odnoszących się z indeksów BTC wśród krypto przedsiębiorstw i obejmuje okres wstecz, do 2010 r., analogicznie jest z ELX, do 2014 roku.

Warto wspomnieć o ostatnich działaniach około blockchainowych i kryptowalutowych, w jakie Nasdaq się zaangażował.

W listopadzie informowaliśmy Was o planach firmy, które koncentrują się na uruchomieniu kontraktów futures na Bitcoinie. Prawdopodobnie już w I kwartale 2019 roku.

Ponadto, z końcem stycznia zakończono rundę finansowania spółki specjalizującej się w aplikacjach blockchainowych dla instytucji, Symbiont.io. Finansowanie przeprowadził i zainwestował m.in. fundusz Nasdaq Ventures.

Co myślicie o wprowadzanych indeksach? Czy możemy się spodziewać ekspansji rynku kryptowalut przez Nasdaq?

Komentarze