Bitcoin: NASDAQ planuje wprowadzić kontrakty futures na BTC

źródło: pixabay.com
2 874

Amerykańska giełda technologiczna Nasdaq, poinformowała o zamiarze dodania kontraktów futures na kryptowalucie Bitcoin. Jak podaje Bloomberg, uruchomienie kontraktów powinno zostać zakończone w pierwszym kwartale 2019 roku. Nasdaq pracowało nad problemem regulacji walut cyfrowych, aby rozwiązać obawy Commodity Futures Trading Commission (CFTC) przed sfinalizowaniem umów dot. przyszłych kontraktów futures. Wprowadzenie kontraktów futures na BTC przez Nasdaq może spowodować znaczny wzrost zainteresowania Bitcoinem przez firmy instytucjonalne. 

W celu uzyskania wszystkich możliwych zezwoleń od regulatora kontraktów terminowych CFTC, Nasdaq pracowało nad rozwiązaniem problemów regulacyjnych. Warto przypomnieć, iż agencja Commodity Futures Trading Commission (CFTC) utworzyła nowe biuro, skupione na doradztwie w zakresie ryzyka związanego z obrotem wirtualnymi walutami, aby informować opinię publiczną o możliwych ryzykach związanych z inwestowaniem lub spekulacją w walutach wirtualnych lub niedawno rozpoczętych kontraktach futures na BTC. Dodatkowo, sąd orzekł, iż kryptowaluty mogą być regulowane jako towary przez agencję CFTC, która również posiada uprawnienia wraz z innymi instytucjami rządowymi do transakcji w wirtualnych aktywach, orzekł federalny sędzia.

Bitcoin
źródło: pixabay.com

W styczniu będzie mieć miejsce ważne wydarzenie dla całej infrastruktury walut cyfrowych. Platforma Bakkt, utworzona przy współpracy New York Stock Exchange (NYSE) będzie oferować kontrakty futures na BTC, a przewidywany start wyznaczony jest na 24 stycznia 2019 roku. Oczekuje się, że ekosystem przyszłej platformy Bakkt obejmować będzie uregulowane rynki przez władze federalne. Pierwsze zastosowania będą dotyczyły handlu i konwersji Bitcoinów w stosunku do walut fiducjarnych (w szczególności USD), głównie z racji, iż Bitcoin jest najbardziej popularną i płynną walutą cyfrową. Bakkt oferować będzie fizycznie dostarczane kontrakty futures na Bitcoinie, będące przedmiotem obrotu w parze BTC/USD. Kontrakty te będą przedmiotem handlu na elektronicznej platformie transakcyjnej Intercontinental Exchange (ICE), która oferuje wiodącą w branży szybkość i niezawodność, regulowaną przez CFTC.

Bitcoin, a zainteresowanie giełdy NASDAQ

W kwietniu opisaliśmy potencjalne wejście Nasdaq na rynek kryptowalut. Już wtedy szefowa Nasdaq, Adena Friedman, poinformowała o zainteresowaniu giełdy nad rozpoczęciem handlu w oparciu o waluty cyfrowe. Wówczas, Friedman twierdziła, iż kryptowaluty nie są wystarczająco uregulowane, aby stać się częścią największej giełdy technologicznej. CEO giełdy powiedziała, iż rynek jest w fazie dojrzewania, a poziom ekscytacji wraca do normy.

„Z całą pewnością Nasdaq będzie rozważac z czasem zostać giełdą kryptowalut. Jeśli spojrzymy na to i powiemy, że nadszedł czas, a ludzie są gotowi na bardziej regulowany rynek, na coś, co zapewnia uczciwą inwestycję”. – powiedziała szefowa Nasdaq, Adena Friedman.

Co sądzicie o uruchomieniu kontraktów futures na BTC przez Nasdaq? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze