Napiwki w BTC na Twitterze

W kodzie najnowszej testowej aktualizacji Twittera znaleziono informacje na temat BTC. Może to oznaczać, że już niebawem użytkownicy zyskają możliwość przesyłania sobie napiwków z wykorzystaniem Bitcoinów.

Byłoby to zgodne z niedawną zapowiedzią Jacka Dorseya, który określił BTC jako jeden z kluczowych trendów dla swojego serwisu.

Napiwki za wartościowe posty na Twitterze

Możliwość wręczania napiwków osobom, które napisały wartościowy wpis, pojawiła się już kilka miesięcy temu. W maju 2021 r. wprowadzono Tip Jar, który pozwala użytkownikom Twittera nagradzać najlepszych autorów. Wszystkie transakcje realizowane są przez zewnętrzne platformy, ale w przypadku tego typu płatności Twitter nie pobiera dodatkowych prowizji. Jeżeli więc ktoś chce docenić ulubionego twórcę, musi skorzystać z takich aplikacji jak PayPal lub Cash App.

W najnowszej wersji aplikacji nie można co prawda wybrać BTC jako metody płatności, ale programistom udało się odnaleźć związane z tym fragmenty kodu. Chociaż informacja nie została oficjalnie potwierdzona przez Twittera, to dodatnie takiej opcji nie powinno być zaskoczeniem. W lipcowym artykule Czy Twitter potrzebuje BTC?. opisywaliśmy, że zdaniem CEO Twittera Bitcoin będzie jedną z najważniejszych rzeczy, które wpłyną na rozwój całego serwisu. W połowie sierpnia Dorsey przyznał natomiast, że konta na Twitterze mogłyby zostać połączone z portfelem obsługującym Lighting Network (więcej informacji znajdziesz w artykule Czy Twitter spopularyzuje BTC?).

Dlaczego Lighting Network ma istotne znaczenie przy integracji BTC z Twitterem?

Zastosowanie LN ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, bo dzięki temu można poprawić skalowalność sieci, a co najważniejsze obniżyć koszty przeprowadzania transakcji. Dzięki temu użytkownicy Twittera mogliby bez problemu przesyłać między sobą nawet kilkuzłotowe napiwki, a zdecydowana większość środków trafiłaby do odbiorcy.

Integracja Twittera z BTC

Według niepotwierdzonych informacji, jeżeli napiwki w BTC zostaną na stałe wprowadzone na Twitterze, użytkownicy będą musieli założyć konto w aplikacji Strike, co pozwoli używać funkcji Tip Jar z wykorzystaniem BTC. Na podobnej zasadzie działają obecnie napiwki w USD, które wymagają skorzystania z aplikacji typu PayPal.

Komentarze