TOP 50 blockchainowych jednorożców | Najlepsze firmy blockchain

2 673
Przedstawiamy blockchainowe jednorożce, czyli firmy wyceniane bądź osiągające przychody na poziomie min. miliarda dolarów. Wybieramy te najbardziej interesujące, rozpoznawalne i opisujemy, co one tak właściwie z tym blockchainem wyczyniają. Panie i Panowie – najlepsze firmy blockchain!

Blockchain w rękach gigantów

Magazyn Forbes wraz z zespołem ekspertów i konsultantów z branży opracował Blockchain 50. To zestawienie firm wysoko wycenianych na rynku, których przychody sięgają minimum 1 miliarda dolarów. Firmy te prowadzą przy tym zaawansowane prace nad technologią rejestrów rozproszonych blockchain.

W gronie wyróżnionych znalazły się gigantyczne przedsiębiorstwa funkcjonujące już od wielu lat, które dobrze znacie. Wśród wybranych znajdują się organizacje, konsorcja i prywatne projekty prowadzące prace i badania nad blockchainem w najdojrzalszym stadium spośród wszystkich innych. Innymi słowy oznacza to, że nie Forbes nie dodał nazwy “blockchain” do swojego brand’u, jak to niegdyś miało miejsce, wyłącznie w celu generowania zainteresowania tematem. Firmy z zestawienia podejmują w zakresie blockchain realne działania.

Wybraliśmy kilka spółek, którym warto się przyjrzeć bliżej. Zastanawiamy się, czy to od nich zależy przyszłość adopcji blockchain w świecie?

Nierzadko firmy te wykorzystują blockchain wyłącznie do własnych wewnętrznych celów. Przede wszystkim po to, aby usprawnić procesy biznesowe, zwiększyć transparentność itd., co w konsekwencji może pozwolić zaoszczędzić miliony dolarów.

Jednocześnie powstaje pytanie, czy prywatne blockchainy możemy jeszcze określać mianem blockchaina?

Firmy w zestawieniu są uporządkowane alfabetycznie, bowiem nie sposób zastosować w tym przypadku reguły “od najlepszego do…” z uwagi na zbyt wiele składowych.

Co więcej, większość poniższych spółek operuje na następujących systemach: Hyperledger, Ethereum, Corda, Quorum, IBM Blockchain, Multichain, Exonum itd.. Znajdziemy wśród spółek i takie, które działają na blockchainie Bitcoina, Ripple, Lumen czy Sia.

Allianz SE (Niemcy)

Firma ubezpieczeniowa, która pracuje m.in. nad inteligentnymi kontraktami (smart contracts) w zakresie ubezpieczeń od opóźnionych lotów. Dzięki odpowiednio zaprogramowanym kontraktom roszczenie wobec opóźnionego lotu realizowane jest automatycznie, kiedy tylko samolot się spóźni.

Amazon (Stany Zjednoczone)

Gigant e-commerce wykorzystuje blockchain w swojej usłudze Amazon Web Services (AWS). Narzędzie to pozwala firmom skorzystać z technologii blockchaina nie zmuszając do uruchamiania własnego systemu. To taki blockchain w chmurze, który można “wynająć”.

BBVA (Hiszpania)

Spółka znana z koszulek jednego z najlepszych klubów piłkarskich świata. To drugi największy bank w Hiszpanii, który uruchomił pożyczki konsorcjalne na blockchainie. Rynek ten sięga 5 bilionów dolarów rocznie na świecie, a blockchain ma za zadanie przynieść mu bezpieczeństwo, jawność i efektywność.

BNP Paribas (Francja)

Grupa ta pracuje od 2018 roku wraz z singapurskim HSBC nad przeistoczeniem modelu funkcjonowania akredytyw. Zdecentralizowana platforma ma przenieść akredytywa z papieru na bezpieczny i rozproszony rejestr.

Coinbase (Stany Zjednoczone)

Jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. Coinbase skupia wokół siebie indywidualnych spekulantów oraz instytucje. Liczy sobie ponad 20 milionów użytkowników, a spółka jest wyceniana na blisko 8 miliardów dolarów.

Facebook (Stany Zjednoczone)

Więcej w tym przypadku akurat mówić nie trzeba. Facebook próbuje stworzyć własną cyfrową społecznościową walutę typu stable coin. O Libra informujemy Was nieprzerwanie.

Fidelity (Stany Zjednoczone)

Fundusz zarządzający bilionami dolarów uruchomił w tym roku usługę, platformę, która pozwala w sposób bezpieczny zakupić bitcoina i inne cyfrowe waluty. Kilka lat wstecz zajmowali się również kopaniem kryptowalut (mining). Obecnie w firmie jest zatrudnione około 100 osób skupionych wyłącznie na cyfrowych aktywach.

Chcieliśmy Wam tylko przybliżyć, jak wiele firm pracuje dziś nad blockchainem. Wśród nich znajdują się przede wszystkim banki, firmy technologiczne i kryptowalutowe. Giganci nie przepuszczą potencjalnej okazji rewolucji technologicznej, a więc inwestują. Kto jeszcze? M.in. Google, HTC, IBM, ING, Intel, JPMorgan, Maersk, Mastercard, Microsoft, Nasdaq, Nestle, Oracle, Samsung, Santander, Visa, Walmart…

Pełne zestawienie znajdziecie tutaj.

Napiszcie, jak teraz wygląda wasza perspektywa na rynek blockchainowy?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze