Nagły wzrost kursu LTC dzięki nieprawdziwej informacji

Aż 35% wzrost odnotował dzisiaj Litecoin (LTC) dzięki nieprawdziwej informacji. To pokazuje, że fake newsy stanowią duży problem dla inwestorów.

Fake news związany z LTC dotyczył tego, że fundacja Litecoin nawiązała współpracę z popularną siecią sklepów Walmart.

Największe portale publikują nieprawdziwe informacje

Problem jest o tyle istotny, że nie chodziło o wiadomość zamieszczoną na jednej z grup o kryptowalutach, ale o newsy opublikowane na takich portalach jak Reuters, Decrypt oraz CNBC. Zgodnie z treścią wiadomości (dla przypomnienia – były to fake newsy!) od pierwszego października na stronie internetowej sklepu Walmart miała zostać wprowadzona możliwość płacenia Litecoinem (LTC).

W artykułach powoływano się na nawiązanie współpracy pomiędzy Fundacją Litecoin i siecią Walmart. Za wybraniem LTC miało przemawiać to, że jest dużo szybszy i tańszy w przesyle niż inne popularne kryptowaluty. Znane serwisy informacyjne powoływały się na informację prasową, której źródłem był GlobeNewsWire.

Te informacje wystarczyły, aby cena LTC, która utrzymywała się dzisiaj w przedziale 172-185 dolarów poszybowała nagle do prawie 234 USD, co przełożyło się na około 35% wzrost. Niestety, zanim wielu inwestorów zdążyło w ogóle zauważyć zmianę w swoim portfolio, rzecznik Walmartu zdementował informację. W podobny sposób zareagował Jay Milla (dyrektor ds. marketingu w Fundacji Litecoin), który podkreślił, że takie partnerstwo nie zostało jeszcze zawarte:

„The Litecoin Foundation has yet to enter into a partnership with Walmart”.

Krótko po tym kurs LTC spadł do 180 dolarów (w chwili pisania artykułu utrzymuje się na poziomie 179,40 USD).

W tym przypadku fake news zadziałał z kilku powodów: Walmart już wcześniej wyrażał zainteresowanie kryptowalutami (opisywaliśmy to między innymi w artykule: Walmart zatrudni specjalistę ds. kryptowalut), a LTC nie dość, że pozwala dokonywać tanich i szybkich transakcji, to dodatkowo jego kurs można określić jako stabilny, zwłaszcza w porównaniu z innymi kryptowalutami.

Przy okazji polecamy lekturę artykułu sprzed dwóch lat: Kryptowalutowy fake news ma nowy dom. Jest nim Reddit. Opisywaliśmy w nim, że większość informacji na temat kryptowalut, jakie są publikowane w serwisie Reddit to fake newsy.

Komentarze