Kryptowalutowy fake news ma nowy dom. Jest nim Reddit!

1 406
Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory prezentują nowe badania – większość informacji o kryptowalutach na reddicie to fake newsy.

Reddit kłamie

Nowe badanie monitoruje informacje dotyczące kryptowalut, które rozprzestrzeniają się przy pomocy forum. Pokazuje ono w jaki sposób kryptowalutowy fake news przedstawiany jest jako fakt. Później zaś, w jaki sposób ta informacja jest w stanie zmanipulować cenę konkretnego aktywa.

Jedna z autorek, Svitlana Volkova, przedstawiła swoje odkrycia na tegorocznej Web Conference w San Francisco. Skomentowała je jednym zdaniem:

“Kryptowaluty to świetny pośrednik dla dezinformacji”

Sam projekt ma inspirację w wypowiedziach Donalda Trumpa. Głównie tych dotyczących fałszywości mediów tradycyjnych i społecznościowych. Wydaje się, że wielu autorów publikuje jedynie informacje, które chcą, żeby ich czytelnicy zobaczyli – nie zawsze jednak jest w nich wyłącznie prawda.

Jest to o tyle niebezpieczne, że tego typu działania są w stanie skutecznie manipulować opinią publiczną. Prowadzi to do wiary w fałszywe informacje, a negatywne skutki mogą rozciągać się dalej na inne tematy, w tym przypadku wirtualne aktywa.

W trakcie 3 lat przeprowadzania badania, brano pod uwagę kilka tysięcy komentarzy. Dotyczyły one zagadnień związanych z bitcoinem, Ethereum oraz innymi altcoinowymi subredditami. W trakcie prowadzenia badań sprawdzano wielkość wolumenu generowanych na reddicie postów. Dotyczyło to również liczby pojawiających się komentarzy. W przypadku subreddita BTC, było to około 3600 codziennych postów, w przypadku ETH 500, Monero natomiast zyskuje uwagę na poziomie około 380 postów dziennie.

Okazało się również, że komentarze i posty dotyczące Ethereum posiadają najdłuższą żywotność. Komentarze na temat Monero z kolei najczęściej generują dyskusję.

Kolejne kroki

Zespół pracuje obecnie nad badaniami uzupełniającymi. Dzięki nim poznamy wpływ krypto fake newsów na inne platformy (Twitter i Github) Volkova wspomina także:

W tym momencie posiadamy modele, które są w stanie wykrywać dezinformację i wskazać, że coś jest niezgodne z prawdą lub wprowadzające w błąd. Możemy spowodować, że czytelnicy będą bardziej świadomi tego, jak fake newsy się rozprzestrzeniają. Największym wyzwaniem będzie współpraca z koordynatorami platform społecznościowych w celu faktycznego polepszenia sytuacji.”

Kryptowalutowe fake newsy to plaga branży blockchainowej. Weryfikacja pojawiających się informacji jest niezwykle ważna. Tego typu badania są w stanie w przyszłości pozytywnie wpłynąć na rozwój rynków.

Komentarze