Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii | „Dopuszczamy wykorzystanie blockchainu”

1 848

W odpowiedzi na prośby, które nadsyłacie do naszej Redakcji chcielibyśmy przypomnieć temat Prostej Spółki Akcyjnej. Okazuje się, że nie wszyscy jeszcze o tym słyszeli. Warto zatem naświetlić projekt, który w opinii Ministerstwa ma pomóc polskim startupom w prowadzeniu działalności w kraju, wzmocnić ich rozwój i zahamować eksportowanie polskich pomysłów za granicę. Co więcej, uwzględniono w nim pomysł na wykorzystanie blockchainu.

Łatwe założenie spółki i pozyskiwanie kapitału

Przypomnijmy, że 13 czerwca 2019 roku Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Spółek Handlowych a na początku sierpnia podpisał ją Prezydent. W wyniku głosowania stworzono nowy rodzaj spółki – Prostą Spółkę Akcyjną, która wejdzie do obrotu prawnego 1 marca 2020 roku.

Chodzi o to, aby innowacyjne polskie przedsiębiorstwa mogły znacznie łatwiej założyć spółkę i pozyskać kapitał zewnętrzny na niezahamowany rozwój działalności. Jak zauważono, stosowane do tej pory formy prowadzenia działalności nie do końca odpowiadają startupom. Są wśród nich takie formy, jak spółka akcyjna czy spółka z o.o.

Jakie zalety przyniesie Prosta Spółka Akcyjna?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii punktuje na swojej stronie najważniejsze, jego zdaniem, zalety nowej formy prowadzenia działalności. Naszą uwagę przykuł punkt, w którym wymieniono blockchain, jako medium możliwe do wykorzystania w nowym modelu.

– szybka rejestracja elektroniczna (w 24 h za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą „tradycyjną”),

– łatwiejsze dysponowanie środkami spółki – brak „zamrożonego” kapitału zakładowego, ale z jednoczesnym obowiązkiem dbania o wypłacalność spółki i innymi środkami, które zapewniają ochronę wierzycielom spółki,

– brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków – akcje PSA nie będą notowane na giełdzie,

– uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza – dopuszczamy wykorzystanie blockchainu do prowadzenia tego rejestru, otwierając się na najnowocześniejsze technologie,

– szerokie wykorzystanie komunikacji elektronicznej w podejmowaniu uchwał, odbywaniu zgromadzeń akcjonariuszy,

– brak skomplikowanych wymogów organizacyjnych – wystarczy 1-osobowy zarząd, nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej.

Polska goni resztę Europy | Ogromny potencjał polskich startupów

Pomysł Prostej Spółki Akcyjnej włącza się w ogólnoeuropejski trend tworzenia rozwiązań przyjaznych polskim startupom. Ministerstwo zwróciło uwagę na rosnącą popularność rozwiązań tego typu dostępnych dla przedsiębiorców w Słowacji czy we Francji.

Potencjał startupów na 2023 rok to „2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych.”

Prowadzisz startup? Zaprezentuj się na Konferencji Blockchain i Finanse!

Wspomnienie o Prostej Spółce Akcyjnej to doskonała okazja, by porozmawiać o tym na naszej styczniowej konferencji Blockchain i Finanse. Jesteśmy przekonani, że to wydarzenie przyciągnie wiele innowacyjnych startupów, które przedstawią pomysły na dalszy rozwój branży z wykorzystaniem blockchainu. Jeśli prowadzisz startup związany z blockchain lub kryptowalutami i chcesz przedstawić swoje pomysły na scenach konferencji, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Komentarze